Skip to content Skip to footer

Jak zrobić domowe przetwory? Dlaczego warto?

Wiele osób, które lubią spędzać czas na przygotowaniu jedzenia, próbowało kiedyś zrobić własne domowe przetwory. Nie jest to trudne zadanie, a przynosi bardzo wiele korzyści. Dlaczego warto robić domowe przetwory i jak się za to zabrać?

Domowe przetwory – dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że możemy w ten sposób zachować cenne produkty sezonowe na bardzo długo – słoik na przykład z konfiturą malinową możemy otworzyć w zimie, by ponownie cieszyć się smakiem lata.

Po drugie, smak domowych przetworów jest bez porównania lepszy niż tych gotowych, ze sklepu. Są one też o wiele zdrowsze, nie posiadają na przykład konserwantów, barwników, zagęszczaczy, ani polepszaczy – to my sami dokładnie znamy ich skład i dobieramy składniki.

Kolejnym argumentem może być cena. Produkty w sklepach, zwłaszcza te opatrzone naklejką „bio” są zdecydowanie droższe od tych przygotowywanych w domu. Ponadto sam proces robienia słoików z owocami, czy warzywami może być świetną zabawą. Także świadomość tego, że własnoręcznie wykonaliśmy choćby dżem, jest bezcenna.

Jak zrobić przetwory, o czym warto wiedzieć?

Aby nasze przetwory się udały i świetnie smakowały, nie potrzeba olbrzymiej wiedzy. Jeśli w naszej rodzinie jest starsza osoba, która zna się na tym, możemy poprosić ją o pomoc i szczegółowe instrukcje, jak zrobić przetwory. Być może ktoś, kto lubi gotować i zna się na tym, obdaruje nas przepisami na sprawdzone konfitury, czy dżemy? Jeżeli jednak nie mamy takiej opcji, możemy zaczerpnąć wiedzę z książek lub Internetu.

Należy pamiętać przede wszystkim o wysokiej jakości składnikach – to one w dużej mierze przekładają się później na smak przetworów. Składniki nie mogą być spleśniałe ani zepsute. Pojawia się też najważniejsza kwestia – pasteryzacja. To dzięki niej przetwory mogą przetrwać kilka miesięcy, a zakrętka szczelnie przylega do słoika. Dobrze jest, głębiej zapoznać się z tematem, czy to z Internetu, książek, a może od doświadczonej osoby.

Hit sezonu – przetwory z buraków

Ostatnim hitem sezonu wciąż pozostają przetwory z buraków. Burak, choć niedoceniany jest niesamowicie wartościowym warzywem. Pełen witamin i minerałów korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Burak zawiera duże ilości witaminy C, dzięki czemu wspiera naszą odporność i zapobiega infekcjom. Z kolei zawarta w nim witamina B poprawia pamięć i utrzymuje w prawidłowej kondycji nasz układ krwionośny.

Jak zrobić przetwory z buraków? To nic trudnego, możemy skorzystać z przepisów lub wykazać się własną inwencją. Bardzo smaczne, a zarazem banalne w przygotowaniu są tarte buraczki. Wystarczy ugotować, obrać, a następnie utrzeć buraki na grubych okach, by później przełożyć je do słoików i poddać pasteryzacji.