Skip to content Skip to footer

Czy warto sprawdzać wiek domeny?

Mówi się, iż wino szlachetnieje z wiekiem i jest w tym sporo prawdy. Czy ta sama zasada tyczy się domen? Czy w ogóle jest sens angażować czas i wysiłek w sprawdzanie wieku domeny? Czy te informacje są do czegoś przydatne? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej.

Co to jest domena?

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie czym właściwie jest domena? Najprościej rzecz ujmując, domena internetowa to część adresu internetowego. Jak pokazuje praktyka, za domenę obiera się najczęściej nazwę przedsiębiorstwa lub nazwę marki. Domeny mogą posiadać rozmaite rozszerzenia, między innymi globalne, lokalne albo krajowe.

Każda domena ma swoją historię

No dobrze, nie każda. Są domeny, które jeszcze nie zostały zarejestrowane i te domeny nie mają żadnej historii. Jeżeli jednak na przestrzeni czasu rejestracja domeny została dokonana to można próbować odtworzyć jej historię, na którą składa się między innymi wiek domeny jak sprawdzić można dowiedzieć się poniżej, profil linków prowadzących do strony, a także ewentualne kary. Te wszystkie elementy składają się na historię domeny. Na jej podstawie można próbować przewidzieć, czy konkretna domena będzie podatna na działania pozycjonujące czy na przykład w efekcie wcześniejszego nałożenia filtra lub bana niemożliwe będzie podniesienie jej pozycji w rankingu wyszukiwania.

Wiek domeny jak sprawdzić?

Sprawdzanie wieku domeny jest prostsze niż może się wydawać. Aby to zrobić nie trzeba inwestować w żadne płatne narzędzia. W prosty sposób można sprawdzić wiek każdej domeny można sprawdzić przy użyciu darmowych programów dostępnych w internecie. W odpowiedzi internauta otrzyma datę pierwszej rejestracji konkretnej domeny.

A co z konkurencją?

Przeprowadzając audyt własnej strony przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu pozycjonowania warto także pokusić się o to, aby dokładniej prześwietlić działania konkurencji. Audyt konkurencji pozwoli sprawdzić w jakiej kondycji jest ich domena oraz czy wykonywane są działania przy manipulacji profilu linków. Są t o bardzo cenne informacje, które mogą pomóc w doborze lepszej strategii marketingowej, a to właśnie od niej zależy sukces w pozycjonowaniu. Audyt konkurencji można zamówić u specjalistów id pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych, a na jego przeprowadzenie czeka się zazwyczaj około kilku tygodni.