Skip to content Skip to footer

Czym jest owrzodzenie nóg i jak je leczyć?

Choroby skóry występują wyjątkowo często w rozmaitych odmianach. Niestety są one zazwyczaj dosyć mocno dokuczliwe, a leczenie nie zalicza się do najprostszych. Dodatkowo niektóre choroby skóry są nie tylko nieprzyjemne względem walorów estetycznych, ale również sprawiają szereg innych dolegliwości.

Owrzodzenia nóg

Do owrzodzenia nóg niezwykle często dochodzi w przypadku zaniedbanych żylaków. Z dnia na dzień żylaki stają się coraz mocniej problematyczne, co z kolei powoduje powstanie trudno gojących się ran skórnych. Jednakże nie tylko żylaki mogą stanowić przyczynę Owrzodzenia podudzi bądź innych partii nóg.

Owrzodzenie podudzia powstać może także w przypadku urazu. Do urazów mechanicznych nóg dochodzi znacznie częściej, aniżeli mogłoby się wydawać. Kiedy organizm jest dodatkowo osłabiony w innych kwestiach jak słaba regeneracja komórek lub niewystarczająca ilość substancji odżywczych, rany goją się ciężko oraz długo. W taki właśnie sposób prezentuje się gojenie owrzodzeń.

Otwarte rany na nogach leczenie

Oprócz wymienionych nieco wyżej czynników należy wziąć pod uwagę, że niektóre choroby także utrudniają gojenie się ran wrzodowych. Do takich schorzeń śmiało zaliczyć można cukrzycę, choroby tętnicze oraz żylne, a także wiele innych. Jednakże nie można zaprzestać starań, mających na celu całkowite wygojenie się powstałej rany.

Owrzodzenia można z ogromnym sukcesem leczyć z wykorzystaniem farmakoterapii. Dobranie oraz zastosowanie odpowiednich medykamentów sprawi, że otwarta rana powinna goić się znacznie lepiej oraz szybciej. Jednakże nie zawsze leki wystarczą.

Nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniego opatrunku na ranę. Rana powinna móc oddychać, lecz pozostawienie jej całkowicie odsłoniętej może niestety przysporzyć dodatkowych problemów. Przede wszystkim nieosłonięta rana jest narażona na dodatkowe urazy mechaniczne, co może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego. Co więcej, otwartą ranę prościej jest zanieczyścić. Zanieczyszczenie owrzodzenia wiązać może się z kolei z kolejnymi problemami zdrowotnymi, których znacznie trudniej będzie się pozbyć.

Ponadto należy wziąć pod uwagę pewną wyjątkowo ważną kwestię. Mianowicie wygojone owrzodzenie może jeszcze nawrócić. Z tego powodu nierzadko lekarz prowadzący leczenie decyduje się na wykonanie mało inwazyjnego zabiegu, szczególnie jeśli przyczyną wystąpienia owrzodzenia okazały się żyły powierzchniowe.