Skip to content Skip to footer

Ekologiczne opakowania do żywności – to warto wiedzieć

Ekolodzy od lat biją na alarm i zwracają uwagę, że produkujemy zdecydowanie zbyt dużo śmieci. Na szczęście świadomość społeczeństwa się zmienia i to za równo po stronie konsumentów, jak i producentów. Coraz częściej sięgamy po opakowania biodegradowalne i naczynia jednorazowe ekologiczne.

Co wyróżnia opakowania ekologiczne do żywności.

Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to jaki wpływ mają ich działania na środowisko. Już wiadomo, że nie chodzi o to by fanatycznie rezygnować z wygód współczesnego świata na rzecz środowiska, lecz o to by jak najwięcej osób redukowało swój negatywny wpływ. Dlatego, choć najlepiej byłoby kupować jedynie od lokalnych dostawców i nie używać do tego opakowań, coraz więcej osób sięga po opakowania ekologiczne.

Takie opakowania charakteryzują się tym, że ich wpływ na środowisko jest mniej szkodliwy, a jednocześnie zachowane są wszystkie normy dotyczące przechowywania żywności. Należą do nich opakowania powstałe w wyniku recyklingu. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie surowców, zwłaszcza tych nieodnawialnych, ważne jest jednak by sam proces recyklingu był zoptymalizowany pod względem zużycia wody i energii. Innym rodzajem ekologicznych opakowań są Opakowania biodegradowalne, czyli takie które łatwo ulegają procesowi kompostowania. Dzięki temu zużyte opakowania można przerobić na nawóz, uzyskując po drodze energię z ekologicznego źródła.

Naczynia i opakowania biodegradowalne

Opakowania i naczynia biodegradowalne mogą być wykonywane z różnych naturalnych surowców, ale zawsze są to surowce odnawialne. Wykonuje się je między innymi z pulpy celulozowej, roślin strączkowych, otrębów pszennych, mąki kukurydzianej czy łusek gryki. Z naturalnych surowców można wytwarzać tworzywa takie jak PHA czy PLA, które zachowują się niemal identycznie jak plastik, z tym że pozostają biodegradowalne. Ważne jest jedynie by po zużyciu trafiły do brązowego pojemnika na śmieci na odpady organiczne.

Nie zawsze w procesie produkcji naczyń i opakowań surowce naturalne muszą być przekształcane w biodegradowalne polimery. Szczególnie naczynia jednorazowe ekologiczne tworzy się często z odpowiednio utwardzonej masy z otrąb pszennych lub gryki. Takie naczynia nie tylko łatwo ulegają biodegradacji, ale można je nawet schrupać po posiłku.