Świeże warzywa są bardzo smaczne, ale niestety szybko się psują. Do tego, nie mogą być one dostępne przez cały rok. Stąd też pomysł, by przetwarzać je i przetrzymywać w słoikach – aby mieć do nich dostęp w każdej chwili. Takimi zadaniami zajmują się właśnie zakłady przetwórstwa.
Czym zajmuje się zakład przetwórstwa owocowo warzywnego?
Jak sama nazwa wskazuje, taki zakład przetwarza wszelakie warzywa i owoce w różnych formach. Mogą być to na przykład koncentraty (głównie pomidorowe) w różnych opakowaniach, a także przeciery, na przykład: jabłkowe, marchwiowe czy z cebuli. Przetwórstwo obejmuje też powstawanie ketchupów (łagodnych i pikantnych) oraz różnego rodzaju sosów pomidorowych. Są to także warzywa w słoikach, to znaczy konserwowe. Zazwyczaj zaliczają się do nich: ogórki, papryka, marchew, ale też cebula, czy ziemniaki. Powszechnie produkowane w takich zakładach są również marynaty owocowe i warzywne, a także kompoty.
Napoje w kartonach oraz szklanych butelkach
Zakład przetwórstwa owocowo warzywnego zajmuje się także wytwarzaniem soków oraz nektarów: zarówno z warzyw, jak i owoców. Tutaj lista jest bardzo długa, ale najpopularniejsze soki warzywne to te z pomidorów, marchwi czy buraków. Natomiast na soki owocowe bardzo często przetwarza się jabłka, pomarańcze, brzoskwinie, banany, maliny, truskawki czy wiśnie. Jak więc widać są to zarówno owoce z Polski, ale też z innych krajów. Oprócz napojów, z owoców przygotowywane są także tak zwane wyroby skrzepłe, czyli: dżemy, powidła, marmolady oraz konfitury.
Przetwórstwo warzyw i owoców
Jak było wspomniane już na początku, dary natury trzeba przetwarzać – inaczej te świeże mogłyby się zepsuć, a w przypadku miesięcy bez ich wzrostu, ludzie byliby pozbawieni ich smaku. Poza tym, takie przetworzone z owoców i warzyw produkty spożywcze są po prostu smaczne, a zarazem są przydatne go przyrządzania wielu rodzajów potraw (szczególnie koncentraty i warzywa konserwowe). Soki stają się zaś przyjemnym sposobem na dostarczanie organizmowi różnego rodzaju witamin. Co ciekawe, w Polsce przetwarza się ponad połowę zbieranych owoców oraz ok. 10-15% plonów warzywnych i jest to bardzo ważna dziedzina przemysłu spożywczego. Wyprodukowane przetwory sprzedawane są zarówno w kraju, jak i za granicą (gdzie cieszą się wysokim uznaniem).
Artykuł powstał we współpracy z firmą Vitapol