Skip to content Skip to footer

Czym zajmuje się zakład przetwórstwa owocowo warzywnego?

Świeże warzywa są bardzo smaczne, ale niestety szybko się psują. Do tego, nie mogą być one dostępne przez cały rok. Stąd też pomysł, by przetwarzać je i przetrzymywać w słoikach – aby mieć do nich dostęp w każdej chwili. Takimi zadaniami zajmują się właśnie zakłady przetwórstwa.

Czym zajmuje się zakład przetwórstwa owocowo warzywnego?

Jak sama nazwa wskazuje, taki zakład przetwarza wszelakie warzywa i owoce w różnych formach. Mogą być to na przykład koncentraty (głównie pomidorowe) w różnych opakowaniach, a także przeciery, na przykład: jabłkowe, marchwiowe czy z cebuli. Przetwórstwo obejmuje też powstawanie ketchupów (łagodnych i pikantnych) oraz różnego rodzaju sosów pomidorowych. Są to także warzywa w słoikach, to znaczy konserwowe. Zazwyczaj zaliczają się do nich: ogórki, papryka, marchew, ale też cebula, czy ziemniaki. Powszechnie produkowane w takich zakładach są również marynaty owocowe i warzywne, a także kompoty.

Napoje w kartonach oraz szklanych butelkach

Zakład przetwórstwa owocowo warzywnego zajmuje się także wytwarzaniem soków oraz nektarów: zarówno z warzyw, jak i owoców. Tutaj lista jest bardzo długa, ale najpopularniejsze soki warzywne to te z pomidorów, marchwi czy buraków. Natomiast na soki owocowe bardzo często przetwarza się jabłka, pomarańcze, brzoskwinie, banany, maliny, truskawki czy wiśnie. Jak więc widać są to zarówno owoce z Polski, ale też z innych krajów. Oprócz napojów, z owoców przygotowywane są także tak zwane wyroby skrzepłe, czyli: dżemy, powidła, marmolady oraz konfitury.

Przetwórstwo warzyw i owoców

Jak było wspomniane już na początku, dary natury trzeba przetwarzać – inaczej te świeże mogłyby się zepsuć, a w przypadku miesięcy bez ich wzrostu, ludzie byliby pozbawieni ich smaku. Poza tym, takie przetworzone z owoców i warzyw produkty spożywcze są po prostu smaczne, a zarazem są przydatne go przyrządzania wielu rodzajów potraw (szczególnie koncentraty i warzywa konserwowe). Soki stają się zaś przyjemnym sposobem na dostarczanie organizmowi różnego rodzaju witamin. Co ciekawe, w Polsce przetwarza się ponad połowę zbieranych owoców oraz ok. 10-15% plonów warzywnych i jest to bardzo ważna dziedzina przemysłu spożywczego. Wyprodukowane przetwory sprzedawane są zarówno w kraju, jak i za granicą (gdzie cieszą się wysokim uznaniem).

Artykuł powstał we współpracy z firmą Vitapol