Skip to content Skip to footer

Czyszczenie skrzynek na owoce ma znaczenie

Prowadząc sad, w okresie zbiórki owoców użytkuje się wiele skrzynek na owoce. Część z nich trafia do kupujących owoce, wraz z owocami, część z powrotem wraca do sadownika. W ferworze pracy w sadzie, w czasie, gdy każdą minutę pracy w sadzie poświęca się na zbiórkę owoców, bardzo często zapomina się o czymś, co jest koniecznością. Regularne mycie skrzynek, bo o tym mowa, jest koniecznością bardzo często pomijaną.

Dlaczego trzeba czyścić skrzynki na warzywa i owoce?

Skrzynki na owoce powinny być czyszczone z oczywistych powodów. Każdy owoce, szczególnie uszkodzony, pozostawia na skrzynkach ślady. Mało apetyczne, z reguły lepkie, przez co w tych miejscach łatwiej do skrzynki przywiera brud. Po dłuższym czasie nieczyszczenia skrzynek, szybko okazuje się, że całe wyglądają, jakby przed chwilą leżały w błocie. Takie skrzynki na owoce oczywiście nie powinny być używane, bowiem brud może być przeniesiony na kolejne owoce, a w konsekwencji, do układu pokarmowego człowieka, który te owoce zacznie zjadać.

Sposoby czyszczenia.

Skrzynie na owoce można czyścić na wiele sposobów. Oczywiście na początku warto sprawdzić, co na ten temat mówi skrzynki plastikowe producent. Niekiedy dokumentacja związana ze skrzynkami zawiera niezbędne informacje co do ich czyszczenia. Oczywiście nie zawsze taka informacja od tworzącego skrzynki plastikowe producenta jest dostępna. W takiej sytuacji skrzynie na owoce można czyścić bezpiecznymi metodami. Od wody pod ciśnieniem, po środki chemiczne, przeznaczone do czyszczenia rzeczy, w których transportowana jest żywność. W przypadku bardziej agresywnej chemii, warto sprawdzić efekt działania na jednej, najwyżej kilku skrzynkach i dopiero później kontynuować, czyszcząc kolejne skrzynki. Jeśli z pierwszymi wyczyszczonymi skrzynkami wszystko jest w porządku, można w ten sam sposób czyścić kolejne.

Podsumowując.

Użytkując skrzynie na owoce, trzeba pamiętać nie tylko o tym, by używać całych, nie połamanych, ale przede wszystkim czystych. Brudne skrzynki na owoce to ryzyko szybszego psucia się owoców, ale przede wszystkim ryzyko dla klientów. Ryzyko zakupu brudnych owoców, spożycia owoców, wraz z niebezpiecznymi bakteriami. Warto więc poświęcić chwilkę co kilka dni i wyczyścić skrzynki, które są używane do zbioru i przewożenia owoców. Ta praca nie wiąże się z większymi kosztami, nie jest też wielkim wysiłkiem, a jest bardzo ważna. Nie można o tym zapominać.