Skip to content Skip to footer

Co należy wiedzieć o granicie?

W Polsce na granitę często można się natknąć nad morzem oraz w innych turystycznych miejscach. Mijając maszynę z kolorowymi, zimnymi płynami, nie każdy jednak wie, że ma do czynienia właśnie z tym konkretnym deserem. Czy granita jednak zawsze tak wyglądała?

Korzenie granity

Granita pochodzi z Sycylii, jednak do Włoch sprowadzili ją Arabowie. To tradycyjny deser, który nieco różni się od tego, co obecnie produkuje się w tzw. granitorach. Tradycyjną granitę sporządza się z wody, cukru oraz soku z cytryny. Podawana jest ze słodką bułeczką briosi. Nazwa deseru pochodzi od włoskiego słowa „granire”, które oznacza „formować ziarna”, co odnosi się do ziarnistej struktury lodu w granicie.

Granita a sorbet

Podstawową różnicą między tymi dwoma deserami jest struktura. Podczas gdy sorbety mają gładką, a czasem nawet kremową (jeżeli wbije się do nich ubite białko) konsystencję, granity są ziarniste.

Kolejną różnicą jest to, że do sorbetów wbija się powietrze, żeby były puszyste, czego nie robi się w przypadku granity. Ponadto do stworzenia sorbetów używa się zamrożonych owoców lub soku, a do granity potrzebne są albo świeże owoce, albo sok, który musi być świeżo wyciśnięty. Na dodatek w procesie zamrażania granity konieczne jest dokładne mieszanie.

Syropy do granity

To, co powstaje za pomocą granitorów, to bardziej granity napoje niż granity desery znane ze Sycylii. Nie zmienia to jednak tego, że chłodzą lepiej, niż cokolwiek innego.

Do używania profesjonalnych granitorów niezbędne są specjalne syropy do granity. Można kupić je w odpowiednich sklepach internetowych, lecz nie tylko. Ceny są różne w zależności od danej firmy, jednak jest to około 50 złotych za pięć litrów. Syropy miesza się z wodą we wskazanych proporcjach, które często wynoszą 1:7.

Syropy do granity występują zarówno w różnych smakach, jak i kolorach. Warto jednak pamiętać, że dany kolor często przypisany jest do wielu smaków – czerwony może oznaczać landrynkę, malinę, a nawet więcej. Z tego powodu warto wszystko dokładnie sprawdzić przed zakupem.

Domowe syropy do granity

Granity napoje to nie tylko to, co można kupić. Istnieje również możliwość przyrządzenia takowej w domu. Najpierw należy rozpuścić wodę z cukrem, która stanie się podstawą syropu. Następnie miksuje się ją z wybranymi świeżymi owocami, po czym całość umieszcza się w zamrażarce na pięć godzin. Należy jednak pamiętać o dokładnym mieszaniu podczas mrożenia, co pozwoli uzyskać ziarnistą strukturę.