Skip to content Skip to footer

Dieta dr Dąbrowskiej – jak zacząć?

Prawdopodobnie każdy już gdzieś o niej słyszał. Dieta dr Dąbrowskiej, która powstała już kilkadziesiąt lat temu, obecnie cieszy się tak dużą popularnością, iż na jej podstawie organizowane są nawet specjalistyczne wczasy z dietą Dąbrowskiej. To metoda pozwalająca na schudnięcie oraz odzyskanie zdrowia. Jest restrykcyjna, ale dzięki temu efektywna.

Na czym to właściwie polega?

Dieta dr Dąbrowskiej to specjalistyczny post oczyszczający, w trakcie którego dozwolone jest jedzenie wyłącznie warzyw i owoców. To na tych dwóch grupach produktów opiera się cały jadłospis. Bardzo ważne jest również zastosowanie właściwej kaloryczności, która w ciągu jednego dnia nie może przekroczyć ośmiuset kalorii.

Jako że tak niskokaloryczna dieta jest sporym wyzwaniem dla całego organizmu, jednorazowo powinna ona trwać maksymalnie sześć tygodni. Post dr Dąbrowskiej można jednak powtarzać. Zaleca się jednak, by przeprowadzać go najwyżej dwa razy w ciągu jednego roku.

Jak wygląda przykładowy jadłospis?

Posiłki mogą być układane w sposób dowolny. Należy tylko trzymać się podstawowej zasady i jeść wyłącznie warzywa oraz owoce zawierające niewielką ilość cukru. Potraw nie należy dosładzać ani dosalać, ale można korzystać ze świeżych ziół, zwykłego pieprzu, octu jabłkowego oraz chrzanu. Obróbka jest raczej dowolna, choć zaleca się, by na talerzu najwięcej było produktów surowych, ewentualnie gotowanych.

Dzienny jadłospis należy podzielić na trzy posiłki, które powinny być jedzone zawsze o tych samych godzinach. Kluczowe jest również zadbanie o optymalne nawodnienie organizmu. Przeciętna osoba o prawidłowej wadze powinna wypijać przynajmniej 1,5-2 litry wody na dobę (od czasu do czasu można ją zastąpić zwykłą herbatą bez cukru).

Jak zacząć?

Wczasy z dietą Dąbrowskiej będą idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które chciałyby przeprowadzić na sobie taki detoks oczyszczający, ale jednocześnie wciąż nie wiedzą, jak się za to zabrać. Turnusy zapewnią im pełne wyżywienie, a także dostęp do dodatkowych udogodnień.

Jeżeli jednak ktoś nie chce korzystać z płatnych wczasów z dietą Dąbrowskiej, może oczywiście przeprowadzić taki detoks samodzielnie. W tym przypadku warto zakupić książkę napisaną przez samą dr Dąbrowską, która wszystko dokładnie wyjaśnia i odpowiada na różne ważne pytania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra.