Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto pakować żywność próżniowo?

Jak sprawić, żeby owoce, warzywa czy mięso długo zachowywały świeżość? Jednym z najlepszych sposobów na ich przechowywanie jest pakowanie próżniowe, a następnie mrożenie. Jakie są zalety tego rozwiązania? Jak skutecznie pakować próżniowo i gdzie kupić specjalistyczną maszynę do zgrzewania opakowań próżniowych?

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności?

Aby dłużej zachować świeżość produktów spożywczych, zaleca się ich opakowanie próżniowe. Jak zapakowane warzywa, owoce, mięso czy ryby można przechowywać zarówno w lodówce, jak i mrozić. Produkt umieszcza się w specjalnej torebce foliowej, a następnie z użyciem maszyny do pakowania próżniowego usuwa się resztki powietrza. Na rynku dostępne są zgrzewarki do pakowania próżniowego na użytek domowy oraz dedykowane lokalom gastronomicznym.

Zalety pakowania próżniowego

Pakowanie próżniowe w przypadku żywności ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala dłużej przechowywać jedzenie, bez ryzyka że to ulegnie zepsuciu. Głównym winowajcom schnięcia pokarmów, ich zgnicia, pleśnienia czy jełczenia są bowiem tlen i drobnoustroje, które w tej metodzie zostają odizolowane.Dodatkowo tak przechowywane jedzenie dłużej zachowuje pełnię smaku i aromatu, nie wysycha, jest świeże i soczyste. Opakowane próżniowo warzywa czy mięso nadają się również do gotowania metodą sous-vide, która zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na walory smakowe oraz zdrowotne. Gotując sous-vide, można znacznie ograniczyć ilość tłuszczu, soli i przypraw, jednocześnie ciesząc się intensywnym, naturalnym smakiem różnorodnych potraw.

Gdzie kupić maszynę do pakowania próżniowego?

Aby pakowanie próżniowe było skuteczne, a więc rzeczywiście usuwało z folii powietrze, powinno być wykonywane z użyciem specjalnej maszyny. Nawet mała ilość tlenu może bowiem doprowadzić do zepsucia się potrawy znacznie szybciej niż w przypadku pakowania próżniowego.Maszyny do pakowania próżniowego są dostępne przede wszystkim w sklepach gastronomicznych, stacjonarnie i online, do swojej oferty włączają je powoli również sklepy ze sprzętem AGD. Wybierając swoją maszynę do pakowania próżniowego, trzeba wziąć pod uwagę ilość jedzenia, która będzie przygotowywania, jej szybkość, funkcjonalność, koszty utrzymania. Najlepiej sprawdzą się urządzenia sprawdzonych, renomowanych przez specjalistów z zakresu gastronomii firm.

Maszyny do pakowania próżniowego dostępne są w ofercie sklepuGastrosilesia.pl.