Skip to content Skip to footer

Dobry opis produktu – czyli jaki?

Opisy produktów bywają różne. Niektóre są doskonałe, inne gorsze. Tworzenie opisów produktów nie odbywa się na podstawie jednej złotej recepty. Powinniśmy więc zastanowić się nad tym, czym charakteryzują się dobre opisy? Jakie są? Co je wyróżnia?

Poprawność językowa

Tworzenie opisów na strony może mieć różne oblicza, ale zawsze powinny one być poprawne językowo. Oznacza to, że w opisach nie powinno być literówek, błędów gramatycznych i stylistycznych. Przed publikacją powinny być dobrze sprawdzone i przejrzane pod kątem jakichkolwiek uchybień. W tym celu można użyć specjalnych aplikacji lub zatrudnić korektora, który sprawdzi interpunkcję oraz wszystkie drobnostki wpływające na jakość tekstu.

Konkretnie

Opisy produktów muszą być konkretne. To nie są bajki ani historyjki. One dotyczą konkretnych towarów i usług. Wszystko, co znajduje się w opisie, powinno znaleźć się tam z jakiejś przyczyny. To bardzo ważne, bo w internecie uwagę użytkownika można złapać tylko na krótki czas. Jeśli opis nie będzie interesujący już w pierwszym zdaniu, to nikt nie przeczyta następnego. Dlatego też ważne jest by tworzenie opisów produktów nie polegało na „laniu wody”, ale na poruszaniu konkretnych zagadnień. Ułatwi to też pozycjonowanie oferty w wyszukiwarce.

Na temat

Opisy powinny też być na temat. Opisując jeden przedmiot, nie powinno się stosować wyłącznie uniwersalnych określeń i pojęć. Powinno się pisać wyłącznie na temat po to, by nie wprowadzić odbiorcy w błąd. W przeciwnym wypadku może się okazać, że ktoś po zakupie przedmiotu będzie bardzo rozczarowany. Może to prowadzić do problemów – zwrotów, negatywnych opinii i komentarzy. Dobry opis to mniej kłopotów dla właściciela sklepu.

Język korzyści

Podkreślmy jeszcze, że nikt nie kupuje dla samego kupowania. Zakupy zawsze mają na celu zaspokojenie jakiejś potrzeby. Nikt nie kupuje tylko dla samego kupowania. Z tego powodu tworzenie opisów na strony powinno opierać się o język korzyści. Potencjalny klient powinien wiedzieć dlaczego ma coś kupić. Powinien też zostać poinformowany, co się stanie jeśli nie zdecyduje się na zakup. To bardzo ważne, by kupującemu zawsze dokładnie wyjaśnić, co zmieni się w jego życiu po zakupie. Wyjaśnienie tego nazywane jest właśnie językiem korzyści i powinno być używane przez copywritera w każdym opisie produktu.