Skip to content Skip to footer

Domy prefabrykowane – krótka charakterystyka

Coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie nowego domu. Jednak zanim rozpocznie się budowa, trzeba zdecydować, z czego budynek będzie zrobiony. Na rynku dostępnych jest kilka opcji, a jedną z nich są domy prefabrykowane. Ich popularność rośnie wśród nabywców, a to ze względu na cechy, jakie mają i sposób samej budowy.

Domy z prefabrykatów – najważniejsze cechy

Istotnymi właściwościami tego typu budowli jest ich energooszczędność i szybkość budowy. Żadna z metod tradycyjnych nie da nam możliwości tak sprawnego postawienia domu. Domy prefabrykowane dzięki swym podstawowym cechom są tanie w utrzymaniu, szybko się je buduje i mogą być montowane na trudnych terenach.

Jak powstają domy z prefabrykatów?

Cały proces wytwarzania rozpoczyna się w hali produkcyjnej. Tutaj z elementów zazwyczaj drewnianych powstają główne segmenty nowego domu, czyli ściany, stropy, więźby dachowe. Następnie wyprodukowane części zostają przewiezione na miejsce budowy, gdzie wcześniej została przygotowana płyta fundamentowa. Wszystkie elementy są montowane w zaledwie parę tygodni, co znacznie skraca czas budowy nowego domu.

Moduły budynku są wytwarzane z naturalnego budulca, jakim jest drewno. Dzięki wykorzystaniu ekologicznego surowca w domach prefabrykowanych panuje zdrowy mikroklimat, co jest dużo zaletą dla jego przyszłych mieszkańców.

Domy prefabrykowane – lekka konstrukcja szkieletowa

Jak wiadomo wiele domów budowanych w sposób tradycyjny nie może być stawianych na terenach podmokłych, grząskich ze względu na swoją wagę. Domy z prefabrykatów ze względu na to, że są lekkie, mogą być montowane na naprawdę trudnych obszarach. To jest ich bardzo duża zaleta. Lekka konstrukcja szkieletowa nadaje się na terenach o trudnych warunkach gruntowych, a także tam, gdzie ukształtowanie terenu nie jest sprzyjające np. zbocza, skarpy.

Kiedy można montować dom prefabrykowany?

Ze względu na to, że cały proces produkcji odbywa się na specjalnych halach, to samo wytwarzanie modułów może trwać przez cały rok. Tak samo jest z montażem wszystkich elementów domu. Budynki prefabrykowane mogą być składane o każdej porze roku. Żadne warunki atmosferyczne nie są tu przeszkodą, co jest plusem tego typu domów. Dzięki takiej możliwości nie musimy czekać na lepszą pogodę, jeśli dane elementy są gotowe, to wystarczy je przewieźć na wskazane miejsce i je zainstalować.