Technologia wciąż się zmienia i rozwija, również w takich branżach jak poligrafia. Drukowanie to nie tylko nakładanie tuszu na kartki, ale również nakładanie ilustracji lub tekstów na rozmaitych przedmiotach i produktach. Ostatnio coraz bardziej popularny staje się druk sublimacyjny, który ze względu na proces powstawania i osadzania na danych powierzchniach jest wyjątkowo trwały oraz tani.
Druk sublimacyjny – co o nim wiadomo i jak powstaje?
Druk sublimacyjny jest wytwarzany na bazie wody i jest to druk bezwonny. Ten rodzaj druku nazywany jest drukiem pośrednim. Wszystko za sprawą tego, w jaki sposób jest on tworzony oraz nakładany na wybrane powierzchnie rozmaitych przedmiotów, ubrań. Sublimacja druk powstaje w kilku etapach. Do najważniejszych należy oczywiście wymyślenie grafiki lub tekstu, który jest nadrukowany na specjalny papier transferowy. To właśnie ten papier jest elementem pośrednim między tym, kiedy wybrana ilustracja bądź tekst będą wydrukowane, a potem naniesione na wyznaczoną rzecz.
Następny ważny krok w tym procesie to nałożenie druku na dane podłoże. Tutaj największą rolę odgrywa urządzenie zwane prasą termotransferową. To za jej pomocą sublimacja druk jest odciskana na danej powierzchni. Warto wiedzieć, że druk ten przenika do włókien i dlatego jest tak trwały. Nie jest on tylko nałożony na wierzchnią warstwę przedmiotu.
Sublimacja druk – zalety
Do największych zalet można zaliczyć to, że druk jest nie do zdarcia. Wszystko dzięki metodzie, w jaki jest on nakładany na różne powierzchnie. Druk sublimacyjny podczas nakładania zmienia się w gaz i w takiej też formie przenika do struktury danego produktu. Dzięki temu, że jego barwniki powstają na bazie wody, bez użyci rozpuszczalnika jest on zdrowy i przyjazny dla środowiska naturalnego.
Technologia druku sublimacyjnego jest przystępna cenowo. Nie trzeba tu wielu kosztownych urządzeń, wystarczy jeden sprzęt, czyli prasa termotransferowa. Kolejnym plusem tego typu druku jest możliwość nakładania go na naprawdę wielu rozmaitych podłożach.
Minusy druku sublimacyjnego
Oczywiście każda technologia ma swoje zalety i wady. Druk sublimacyjny ma na szczęście niewiele minusów. Największy to taki, że kolorystyka nadruków może nie wszystkich zadowolić, a bierze się to stąd, że w tej metodzie wykorzystuje się półprzezroczyste barwniki, które nie są dobrze widoczne na ciemnych powierzchniach.