Żeń-szeń to legendarny korzeń życia, który w medycynie Wschodu od tysięcy lat stosowany jest do leczenia wielu chorób. Żeń-szeń syberyjski, czyli eleuterokok kolczasty, to roślina dziko rosnąca w Azji, która swoją nazwą nawiązuje do żeń- szenia właściwego. Oba gatunki nie są spokrewnione, ale ich działanie lecznicze ma podobną moc.
Eleuterokok – właściwości
Żeń-szeń syberyjski porasta znaczne połacie Syberii. Występuje również na ternie Chin, Mongolii i innych państw tego regionu. W Rosji i w Chinach od lat prowadzi się hodowlę eleuterokoka. Korzenie pozyskiwane z hodowli swoim składem i właściwościami nie ustępują dziko rosnącym. Spośród wielu cennych składników eleuterokoka kolczastego najważniejsza jest grupa związków organicznych o nazwie eleuterozydy. To właśnie one sprawiają, że żeń-szeń syberyjski ma tyle właściwości leczniczych i jest niezwykle skuteczny tam, gdzie konwencjonalna medycyna jest bezradna.
Podstawową bezcenną właściwością eleuterozydów jest ich działanie adaptogenne. To rodzaj oddziaływania zmierzającego do pokonania wszelkich przeszkód, które nie pozwalają organizmowi dostosować się, czyli zaadaptować do zachodzących w środowisku zmian. Klasycznym przykładem tego rodzaju problemów jest autyzm. Eleuterokok kolczasty preparaty podawane autystykom dają doskonałe rezultaty. Podobnie żeń-szeń syberyjski pozwala skutecznie leczyć lub wspomagać leczenie depresji i nerwic. Preparaty zawierające eleuterozydy wspomagają procesy myślowe, głównie zapamiętywanie oraz przypominanie – są cenne dla osób uczących się oraz mających problemy z pamięcią.Osoby zdrowe mogą stosować preparaty profilaktycznie: unormują poziom glukozy we krwi, cholesterolu, wzmocnią odporność. Przeciwwskazania; ciąża i karmienie, leczenie hormonalne, nadciśnienie, bezsenność.
Eleuterokok kolczasty preparaty lecznicze i kosmetyki
W sklepach zielarskich i aptekach można kupić kapsułki zawierające eleuterozydy oraz pocięty susz z korzenia. Czasem dostępne są świeże korzenie rośliny. Warto sprawdzić (o ile to możliwe) kraj pochodzenia preparatów. Najlepsze są te pochodzące z upraw dalekowschodnich. Żeń-szeń uprawiany na Ukrainie czy w Kazachstanie nie ma tak dużej zawartości eleutoryzydy, jak chiński czy rosyjski.
Kosmetyki z wyciągami z korzeni i kłączy eleuterokoka służą głównie do pielęgnacji skóry i włosów.
Z suszu korzennego w warunkach domowych przygotowuje się odwary oraz nalewki.
Przepis na nalewkę:
2 części wagowe spirytusu
1 część suszu
Susz zalać spirytusem, zamknąć szczelnie naczynie, odstawić w ciemne miejsce na 4 tygodnie. Po upływie tego czasu płyn przefiltrować i przelać do butelki z ciemnego szkła. Codziennie przyjmować 15-20 kropli nalewki (na cukier lub wodę). Kuracja nie powinna trwać dłużej jak 10 dni. Po przerwie dwutygodniowej można powtórzyć kurację.