Skip to content Skip to footer

Jak najlepiej wysłać paczkę?

O ile pisanie listów przeszło już prawie do lamusa, zastąpione całkowicie pocztą elektroniczną oraz smsami, o tyle przesyłanie paczek odbywa się z coraz większą intensywnością. Nie są już one jednak domeną poczty tradycyjnej.

Sposoby wysyłki paczek

W zależności od miejscowości wybór sposobu przesyłania paczki może być różny. W małym miejscowościach dominuje nadal korzystanie z usług poczty, która oferuje także wysyłki kurierskie. W dużych miastach oferta jest zdecydowanie większa, a firmy kurierskie prześcigają się w przygotowywaniu atrakcyjnych ofert. Większość z nich skierowana jest także do użytkowników z małych miejscowości. Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu i możliwość zlecenia, aby paczki kurierskie zostały odebrane z konkretnego miejsca. Wysyłki kurierskie realizuje także kolej.

Wybór firmy kurierskiej

Mając tak duży wybór możliwości realizacji wysyłki kurierskiej można pokusić się o poszukanie najkorzystniejszej oferty. Zazwyczaj sprawdza się najpierw, gdzie będzie to najtańsza paczka. Nie zawsze jednak jest to najważniejsze kryterium. Czasem warto zapłacić więcej, wiedząc, że firma zrealizuje cała usługę od odbioru przesyłki z domu klienta po dostarczenie do rąk odbiorcy. Innym kryterium jest wielkość przesyłki. Niektóre firmy stosują ograniczenia w rozmiarze i ciężarze paczki, inne specjalizują się w przesyłkach wielkogabarytowych.

Przygotowanie paczki do wysyłki

Prawidłowe zapakowanie przesyłki wydaje się proste, jeśli robi się to systematycznie, dla osób korzystających z usług oferowanych przez wysyłki kurierskie sporadycznie dobre zabezpieczenie paczki kurierskiej może być problematyczne. W zależności od gabarytów oraz zawartości paczki ma się do wyboru koperty bąbelkowe lub pudła o różnych rozmiarach i pojemności. Książki, dokumenty, ubrania lub inne niewielkie przedmioty nietłukące można spakować w kopertę bąbelkową i nakleić przygotowaną przez firmę naklejkę adresową.

Jeśli jednak wysyła się więcej przedmiotów lub istnieje możliwość ich uszkodzenia w transporcie, należy zapakować przesyłane rzeczy w kartonowe pudełko, unieruchomić przedmioty za pomocą gazet lub folii bąbelowej a następnie karton dokładnie zakleić, ewentualnie dodatkowo owinąć go szarym papierem lub folią. Na górę nakleja się list przewozowy. W przypadku wysyłki przedmiotów łatwo ulegających zniszczeniu należy to koniecznie zaznaczyć, dodatkowo oznaczając, gdzie znajduje się góra, a gdzie dól przesyłki. Należy jednak pamiętać, że nie będzie to wtedy najtańsza paczka.