Skip to content Skip to footer

Francuska bułeczka z zapiekanym serem camembert – jak ją przygotować

Zapiekany ser camembert to doskonały pomysł na uroczysty obiad lub podwieczorek. Można go jeść z kwaskowymi owocami (żurawina, borówka czerwona). Podany w zapieczonej francuskiej bułeczce stanie się hitem na każdym spotkaniu z przyjaciółmi.

Jak przygotować francuską bułeczkę z zapiekanym camembertem?

Do przygotowania zapiekanego sera camemberta we francuskiej bułeczce potrzebujemy surowe ciasto francuskie i ser pleśniowy. Jeśli brakuje nam czasu na wygniatanie mąki z masłem na idealne ciasto francuskie, możemy kupić gotowe w każdym większym sklepie. Jeden płat kupnego ciasta francuskiego wystarcza na jeden ser camembert.

Na rozprostowany kwadrat ciasta francuskiego kładziemy wyjęty z opakowania pleśniowy camembert. Na wierzch sera układamy powidła z żurawiny i sypiemy czerwone borówki leśne. Łapiemy za rogi ciasta i zakrywamy szczelnie ser wraz z owocami. Zlepiamy brzegi ciasta u góry, tworząc stożek.

Ile trwa zapiekanie sera camembert w cieście francuskim?

Przygotowany camembert w cieście francuskim zapiekamy w rozgrzanym piekarniku do co najmniej 180 stopni Celsjusza. Najwyższa temperatura to 200 stopni Celsjusza. Wierzch uformowanej bułeczki możemy posmarować rozbełtanym żółtkiem lub białkiem.

Powierzchnia bułeczki z warstwą z żółtka nabierze mocno pomarańczowego do brązowego koloru po upieczeniu. Jeżeli do posmarowania ciasta użyjemy białka, wówczas kolor upieczonej skórki będzie złocisty. Czas pieczenia wynosi około 15 minut.

Z czym podawać zapiekany ser camembert?

Ser pleśniowy camembert po zapieczeniu w cieście francuskim wraz z owocami stanowi główne danie, do którego możemy dodać gorącą herbatę czarną bez cukru. Jej gorzki smak wydobędzie jeszcze większe walory smakowe z bułeczki camembertowej. Można także udekorować talerzyk, na którym ułożymy gorącą bułeczkę, surowymi borówkami i żurawinami lub wykorzystać w tym celu powidła albo niskosłodzony dżem z tych owoców.

Camembert dostarczy nam niezbędnego białka, fosforu, wapnia oraz innych składników odżywczych zawartych w serze. Owoce również są kopalnią składników mineralnych i witamin, błonnika i innych istotnych związków. Czarna herbata gorzka pobudzi wątrobę do pracy. Dzięki temu strawiony pokarm zamieni się na ważne czynniki odżywcze, które zostaną krwiobiegiem dostarczone do wszystkich komórek naszego organizmu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vitapol