Skip to content Skip to footer

W jakich sytuacjach wykorzystuje się kamery inspekcyjne do rur?

Naprawa i konserwacja instalacji wodno-kanalizacyjnych jest zazwyczaj bardzo skomplikowana ze względu na bardzo ograniczony dostęp do jej poszczególnych elementów. W przypadku większości awarii konieczne jest sprawdzenie stanu rur, a często również zlokalizowanie ewentualnych zatorów. W takich sytuacjach fachowcy mogą sobie pomóc wykorzystując kamery inspekcyjne do rur.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się kamery inspekcyjne do rur?

Kamery inspekcyjne są zaprojektowane w taki sposób, aby można było je bez problemu umieścić w różnego typu rurach. Pokonują one zarówno uskoki, jak i zakręty, dzięki czemu pozwalają na uzyskanie obrazu nawet z miejsc położonych wiele metrów od miejsce wlotowego.

Tego typu kamery wykorzystuje się głównie przy awariach rur położonych wewnątrz ścian lub pod ziemią, do których dostęp jest bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy. Kamery inspekcyjne umożliwiają również ocenę stanu rur w trakcie konserwacji lub w przypadku inspekcji.

Rodzaje kamer inspekcyjnych do rur

Kamery inspekcyjne różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim rozmiarem, który trzeba odpowiednio dobrać do swojej pracy. Dostępne na rynku minikamery mogą być z powodzeniem stosowane nawet w rurach o średnicy od 20 mm do 100 mm, sprawdzają się przy montowaniu instalacji czy udrażnianiu kanalizacji.

Bardziej profesjonalne kamery są trochę większego rozmiaru, ale dają również większe możliwości. Często zapewniają bardziej szczegółowy obraz oraz sprawniej pokonują takie elementy jak na przykład kolanka. Można je bez problemu umieścić w rurach o średnicy od nawet 50 mm do 350 mm.

Dodatkowe parametry kamer inspekcyjnych do rur

Kamery inspekcyjne do rur różnią się pomiędzy sobą oczywiście większą ilością parametrów, które wpływają bezpośrednio na komfort pracy. Jednym z najważniejszych jest wytrzymały akumulator, który umożliwi sprawną pracę kamery przez kilka godzin.

Decydując się na zakup kamery inspekcyjnej, warto również zwrócić uwagę na to czy posiada ona oświetlenie. W instalacjach wodno-kanalizacyjnych nie można liczyć nawet na najmniejsze źródła światła, dlatego nawet kamera, która gwarantuje najwyższej jakości obraz, a nie zapewnia odpowiedniego oświetlenia nie ułatwi znacząco pracy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.