Skip to content Skip to footer

Gdzie wyrzucać żarówki?

Historia żarówki sięga już 150 lat, mimo tego wciąż są problemy z jej utylizacją i ta sprawa jest dla większości osób niejasna.

Gdzie wyrzucać żarówki – rodzaj źródła światła

Odpowiadając na zagadnienie, gdzie wyrzucać żarówki, należy mieć na uwadze ich rodzaj. Każdy typ żarówek powinno traktować się w innych sposób. Inaczej należy utylizować żarówki żarnikowe, inaczej LED, a jeszcze inaczej świetlówki.

Gdzie wyrzucać żarówki? – żarówki żarnikowe

Żarówki żarnikowe nie zawierają substancji toksycznych, dlatego też można je wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Należy jednak uważać na odłamki szkła, a jeśli jest taka możliwość owinąć żarówkę innym materiałem, który także ma trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Grafiki naniesione na źródłach światła pomocne, by odpowiednio utylizować żarówki

Czasami zdarza się tak, że mimo trzymania żarówki w rękach nie wiemy, jaki jest to typ źródła światła. Wystarczy wtedy zerknąć na grafiki naniesione nad gwintem żarówki. Rysunek przedstawiający przekreślony kontener oznacza, iż nie można umieszczać tego rodzaju żarówki w zwykłych śmieciach.

Reasumując, jeśli nie wiesz, Gdzie wyrzucać żarówki zawsze można zerknąć na grafiki umieszczone na tych źródłach światła.