Skip to content Skip to footer

Wybieramy pościel do sypialni

W okresie jesienno-zimowym szczególnie chętnie spędzamy czas w domowych pieleszach. To okres, w których chętnie spędzamy więcej czasu w łóżku. Co za tym idzie, wybór odpowiedniej pościeli staje się bardziej istotny. Warto wiedzieć, że w tym zakresie nie tylko jakość tkanin ma znaczenie.

Rodzaje pościeli

Pościele różnią się wielkością oraz rodzajem materiału z jakiego zostały uszyte. Wielkość pościeli dopasowujemy zwykle do wielkości łóżka, ważne jest też to, czy pod kołdrą spać będą jedna czy dwie osoby. Podejścia są różne, czasem pary chcą spać pod jedna kołdrą, a czasem każda osoba chce mieć swoje własne nakrycie.

Pościel najczęściej wykonuje się z satyny, bawełny, flaneli lub polaru. Te dwa ostatnie materiały najlepiej sprawdzają się w chłodniejszych okresach, mają dobre właściwości termiczne i już w dotyku są ciepłe. Warto jednak pamiętać, że polar słabo przepuszcza powietrze, więc nadaje się tylko dla wyjątkowych zmarzluchów. Pościel z satyny jest zaś chłodna w dotyku więc doskonale sprawdzi się podczas gorących letnich nocy.

Ile kompletów pościeli warto mieć w szafie?

Dostępne na rynku pościele kuszą często kolorami i wzorami. Zmiana pościeli to też bardzo szybki trik na wizualną zmianę wystroju sypialni. Tak naprawdę wystarczy jednak, że na każde łóżko przypadać będą dwa komplety pościeli, jeden w użyciu, a drugi na wymianę gdy przyjdzie pora prania.

Osoby, które w chłodne miesiące preferują pościel flanelową, a zwłaszcza polarową prawdopodobnie będą potrzebowały również dodatkowe komplety na lato z mniej grzejących materiałów: bawełny lub satyny.

Pościel turkusowa – przełam rutynę

Wybierając pościel wiele osób stawia na tradycyjne pastelowe kolory. Warto jednak czasem postawić na odważniejsze rozwiązania. W sypialni utrzymanej w jasnych kolorach doskonale sprawdzi się elegancka pościel turkusowa. Turkus doskonale pasuje do bieli, ale również do brązów i wykończeni z drewna.

Pościel turkusowa to odważne, ale i modne rozwiązanie. Nie trzeba się też obawiać, że taka kolorystyka będzie zbyt pobudzająca dla sypialni. Turkus, czyli intensywny, świeży błękit, z jednej strony wycisza, uspokaja i reguluje sen, a z drugiej strony pobudza kreatywność. Podobnie jak i inne odcienie niebieskiego, turkus świetnie sprawdza się w sypialni.