Skip to content Skip to footer

Jak dobrać struny do gitary elektrycznej?

Gitara jest instrumentem wykorzystywanym w wielu różnorodnych stylach muzycznych. Jest to instrument o niewiarygodnie szerokim zastosowaniu, który znajdzie swoją partię w każdym utworze muzycznym. Aby wydobyć pełnię dźwięku z gitary należy posiadać odpowiednie struny. Jak prawidłowo dobrać struny do gitary elektrycznej?

Zacznij od początku

Struny gitarowe to dość szeroka działka. Różnią się między innymi samym przeznaczeniem. Innych strun należy szukać do gitary elektrycznej, innych do basu, a gitary klasyczne to jeszcze inna beczka.

Bardzo wiele struny nazwy pochodzi od imion sławnych gitarzystów. Jest to ich sposób na zwiększenie swojego dochodu poprzez sygnowanie odpowiednich produktów. Faktem jest jednak, że wiele z takich strun gitarowych to naprawdę porządne produkty, które można polecić z całego serca.

Na co patrzeć przy wyborze strun

Pierwszą najistotniejszą cechą strun gitarowych jest przede wszystkim ich grubość. Od grubości strun zależy bowiem brzmienie, które można wydobyć z instrumentu. Następnie, grubość strun ma wpływ na łatwość strojenia oraz twardość. Są to aspekty, które mają bardzo duży wpływ podczas grania. Najczęściej można znaleźć struny o grubości 10 mm. Są to struny gitarowe o najpospolitszej grubości. Dają one umiarkowany dźwięk bez wyraźnej przewagi, którychś z tonów. Prócz popularnych dziesiątek można znaleźć również struny o grubości 9 czy 8 mm. Będą one łatwiej dolegać do podstrunnicy jednak nie wydobędą mocniejszych niskich tonów.

Grubość jest tylko jedną z charakterystyk, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru. Kolejną z nich jest dodatkowa powłoka, która w założeniu ma wydłużyć życie strun. Poza samym wydłużaniem żywotności strun, powłoki takie mają wpływ na brzmienie. Istnieją jednak modele, których powłoki są wykonane z bardzo delikatnego materiału i tak właściwie to nie słychać dużej różnicy porównując do strun od podobnych parametrach.

Obecnie na rynku istnieje wiele struny nazwy, które różnią się między sobą przede wszystkim grubością. Grubość strun ma z kolei wpływ na ich brzmienie. Grubsze strun przypadną do gustu muzykom wykorzystującym przede wszystkim dolne dźwięki. Nieco cieńsze charakteryzuje wyższe brzmienie, dlatego są tak popularne wśród muzyków rockowych.

Podczas zakupu strun należy mieć przede wszystkim na uwadze swoje własne preferencje. Jeżeli gra na gitarze nie będzie przynosiła uczucia satysfakcji, będzie to czas stracony. Dlatego struny warto wybrać w oparciu o własny gust muzyczny i kierunek, w którym chcemy się rozwijać.