Skip to content Skip to footer

Jak napisać przejrzyste i wspólne CV

Umiejętność konstruowania CV, czyli curriculum vitae to dosyć ważna współczesna kompetencja osobista. Chociaż w internecie można znaleźć dziesiątki tysięcy porad dotyczących pisania CV, bez praktyki, czyli bez próby stworzenia swojego pierwszego curriculum vitae, trudno się nauczyć. Krótkie kompendium dotyczące najważniejszych zasad tworzenia tego dokumentu przyda się z pewnością każdemu.

Jak napisać CV

CV nie powinno być ani zbyt krótkie, ani zbyt obszerne. To pierwsze może wskazywać, że kandydat nie posiada żadnych szczególnych cech czy umiejętności, doświadczenia zawodowego czy po prostu należytej edukacji. W drugim przypadku trzeba liczyć się z tym, że osoba rekrutująca na stanowisko pracy zwyczajnie może nie mieć czasu na przeczytanie od deski do deski kilkustronicowego CV.

Ważną zasadą podczas tworzenia CV jest zatem ta, która mówi o tym, aby w miarę zdobywania coraz to nowych etap w rozwoju swojej ścieżki kariery, w CV Nie uwzględniać tych wcześniejszych i mało istotnych. Można o nich jedynie napomknąć. Podobnie, aplikując na konkretne stanowisko pracy, w CV należy skupić się na doświadczeniu czy wykształceniu, które najbardziej koresponduje z tym stanowiskiem i będzie tam rzeczywiście przydatne. Dzięki temu w curriculum vitae znajduje się prawdziwa esencja, to, co rzeczywiście może zainteresować konkretnego rekrutera.

CV od strony wizualnej

Jak napisać CV, aby mieć szansę przebić się ze swoją kandydaturą? Warto zadbać o stronę wizualną dokumentu i naprawdę go dopieścić, zwracając uwagę na to, by informacje były przedstawione w sposób czytelny, jasny. Dobrze zastosować odrobiną większą czcionkę, tak by czytanie było wygodne dla rekrutera. Ważnym elementem wizualnej strony CV jest też zdjęcie kandydata. Do CV należy dołączyć zdjęcie, w którym prezentujemy się w sposób wiarygodny, kompetentny, sympatyczny. Zdjęcie nie musi być profesjonalną fotografią, natomiast nigdy nie powinno być po prostu zdjęciem z wakacji. Warto o tym pamiętać. Choć piszą o tym w każdym poradniku, na temat nietrafionych zdjęć z CV wciąż powstają memy.

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Dosyć istotną kwestię związaną z tworzeniem CV dzisiejszych czasach jest umieszczenie w nim klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Aby ewentualne pracodawca mógł przechowywać curriculum vitae w swojej bazie danych, wykorzystać je na przykład podczas przyszłych planowanych rekrutacji, taka zgoda jest potrzebna. Jej treści można znaleźć w Internecie i po prostu wkleić w dolnej części CV.