Skip to content Skip to footer

Jak oszacować wartość domeny?

Nieraz zastanawiamy się, jakie domeny kupować? Wydaje się, że jest to niby proste, niemniej jednak zawsze należy oszacować wartość domeny Google albo innej. Jakie czynniki mają na nią wpływ?

Domeny Google – oryginalny wynalazek

Na początek, zanim zaczniemy mówić o wartościach poszczególnych domen, w tym o tym, jaka jest wartość domeny google, warto powiedzieć krótko o tym, co to w ogóle za domena. Otóż niedawno koncern Google postanowił udostępnić miejsce na swoich szybkich serwerach i zaczął sprzedaż domen Google.

Co ciekawe szacuje się, że wartość takich domen Google jest całkiem wysoka, pomimo tego, że są one nowe. Generalnie bowiem Google oferuje dość wiele możliwości, jak chociażby prawie 100 subdomen czy aliasów e-mail, liczne programy zintegrowane oraz bardzo atrakcyjne nazwy stron internetowych.

Wartość domen

No właśnie – wróćmy jednak to tego, jakie domeny kupować? A konkretniej – co decyduje o wartości domeny?

1) wiek i historia domeny

Generalnie rzecz ujmując, im domena jest starsza, tym teoretycznie jest lepsza. Niemniej jednak zasada ta ma kilka wyjątków. Tutaj warto bowiem poruszyć temat, jakim jest pozycjonowanie domeny. Jest to dbanie o to, aby stale znajdowała się ona w czołówce wyników wyszukiwania. Jeśli pozycjonowanie danej domeny było przez lata zaniedbane, to fakt, że jest ona starsza nic nie znaczny.

Warto jeszcze tu wspomnieć o ruchu na stronie, który związany jest z pozycjonowaniem domeny. Otóż tutaj bowiem im lepsze pozycjonowanie domeny, tym w zasadzie większy ruch, a wartość wyższa.

2) linki prowadzące do stron

Ruch na stronie wzrasta także, jeśli wiele innych stron linkuje do danej domeny. Przykładowo mamy domenę gotuj.pl i wiele pokrewnych stron typu jakzrobicpieczarke.pl kieruje na przepisy z gotuj.pl.

3) długość domeny

Generalnie im dłuższa nazwa domeny, tym gorzej. Ponadto im bardziej absurdalna i niezrozumiała nazwa domeny np. bhsknaie.pl tym też gorzej.

4) sytuacja ekonomiczna

Warto jeszcze wspomnieć o sytuacji ekonomicznej w danej branży. Przykładowo obecnie podróże, gotowanie i moda to prawdziwie hitowe tematy które przyciągają naprawdę wielu użytkowników internetu. Oczywiste jest zatem to, że z marszu domeny z tych sektorów będą znacznie droższe.

5) domain hacks

Na koniec warto dodać, że wartość domen jest wyższa, jeśli istniej tzw. domain hacks, czyli jeśli nazwa domeny i końcówka są niejako wspólne. Przykładowo może to być ugotuj.to.