Skip to content Skip to footer

Jak pisać CV

CV to podstawowy dokument, który umożliwia znalezienie wymarzonej pracy. Warto zadbać więc o to, aby był wykonany w schludny sposób i, aby skutecznie przyciągał wzrok potencjalnego pracodawcy. Warto więc włożyć w niego trochę pracy i stosować się do podstawowych norm.

CV jak napisać, aby było atrakcyjne? Jakie informacje należy w nim zawrzeć?

Z całą pewnością prawidłowo wykonane CV powinno zawierać aktualną fotografię, a tuż pod nią dane osobowe. Mowa oczywiście o imieniu, nazwisku, dacie urodzenia, adresie e-mail oraz telefonie komórkowym. W sekcji wykształcenie należy podać, jakie liceum oraz studia się ukończyło. Warto pamiętać o tym, aby nie podawać tutaj ukończonej szkoły podstawowej, ani gimnazjum, ponieważ wiele osób popełnia ten błąd. Tak odległa, podstawowa edukacja, nikogo nie interesuje. Odpowiadając na pytanie, jak napisać CV, aby przyciągało wzrok, na pewno należy pamiętać także o kwestii doświadczenia. To właśnie w tym polu warto wspomnieć o wszystkich zajmowanych stanowiskach i podać konkretne daty, gdy pracowało się w danym zawodzie. Jest to miejsce także na wymienienie wolontariatów, stażów i wszelkiego rodzaju praktyk. Wiadomo jednak, że niektóre z tych rzeczy są zbędne w aplikowaniu na niektóre stanowiska, dlatego warto poświęcić trochę czasu na podjęcie odpowiedniej decyzji i wybraniu najbardziej adekwatnego doświadczenia.W kolejnych sekcjach należy zawrzeć kolejno, dodatkowe umiejętności, oraz opanowane języki. Dodatkowe umiejętności to na przykład umiejętność obsługi komputera, czy znajomość specjalistycznych programów komputerowych.

Należy podać też wszystkie znane języki obce i określić poziom ich znajomości.

W CV powinna znaleźć się także sekcja certyfikatów i uprawnień. To właśnie tu powinny znaleźć się wszystkie certyfikaty językowe, a także informacja o posiadanym prawie jazdy i określeniu jego kategorii. W dalszej części warto wspomnieć także o hobby. Warto jednak wybrać te najbardziej interesujące i przyciągające wzrok. Jednocześnie nie powinny być to zainteresowania zbyt wydumane, czy wręcz zmyślone.

Jak pisać CV – jakie zdjęcie wybrać do CV?

Zdjęcie przedstawiające potencjalnego pracownika powinno być zamieszczone w kolorze. Warto postawić także na jego odpowiednią jakość. Dodatkowo zdjęcie powinno zostać wykonane w profesjonalnych studiu i przedstawiać twarz na wprost. Krótko mówiąc, im prostsze zdjęcie, tym zdecydowanie lepiej. Warto postawić więc na jego estetykę, a także prostotę. Mile widziany będzie także delikatny uśmiech.