Skip to content Skip to footer

Szansa na dobrą starość

Każdy z nas ma w rodzinie osobę w starszym wieku. Wiele rodzin zdanie przed dylematem – zająć się tą starszą, często chorą osobą, samodzielnie czy też poprosić o wsparcie dom opieki? Każdy z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Dylematy rodzinne

Rodziny często traktują oddanie bliskiej osoby do domu opieki jako ostateczność. Zupełnie bezpodstawnie. W dzisiejszych domach seniora starsza osoba ma wszystko, czego dusza zapragnie. Przede wszystkim na całodzienną, wykwalifikowaną opiekę i towarzystwo. Dzięki temu senior nie czuje się samotnie. Człowiek popada w depresję, kiedy całe dnie musi spędzać sam w domu, a tak często wygląda starość wielu osób, które decydują się na samotne pozostanie w swoim mieszkaniu. Z czasem muszą lub chcą rezygnować nawet z wychodzenia z domu po podstawowe zakupy. Znika również ich życie w społeczeństwie. Nie spotykają się już z innymi, mają coraz mniejszy kontakt z koleżankami i kolegami. Zapracowana rodzina nie może poświęcać im wiele czasu. To wszystko sprawia, że senior nie czuje się dobrze. Tymczasem dom starości to miejsce, w którym senior znajdzie opiekę, a także na nowo odkryje radość życia, dzięki kontaktom z innymi.

Fachowa opieka

Dom opieki jest pomocny w profilaktyce i leczeniu chorób. Zawsze na miejscu są osoby, które zauważają pogorszenie u seniora. Dzięki czemu wczesne wykrycie i leczenie alzheimera będzie o wiele łatwiejsze. Każdy człowiek powinien rozważyć czy da radę samodzielnie zająć się opieką nad starszą osobą. Wymaga to wiele wyrzeczeń i czasu. Tymczasem dom starości to miejsce z wykwalifikowanym personelem, który fachowo zajmie się powierzoną w opiekę starszą osobą. Starsze osoby często zapadają na różne choroby. W domu opieki czymś naturalnym jest ciągła opieka lekarska i nadzór pielęgniarek nad podopiecznymi. Dzięki temu reagują oni w porę i mogą zapobiec wielu złym sytuacjom, które mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje, gdyby tylko zdarzyły się w domu, pod nieobecność nikogo z rodziny starszej osoby. W pewnym momencie życia starsza osoba absolutnie nie powinna zostawać sama w domu. Tymczasem wiele rodzin nie ma wyboru. Wszyscy domownicy pracują lub uczą się, są poza domem.

Miejsce takie jak dom spokojnej starości to dla wielu seniorów szansa na pogodną starość. W takim miejscu leczenie wielu dolegliwości, w tym leczenie alzheimera będzie przebiegać lepiej i sprawniej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.kasmin.pl/