Skip to content Skip to footer

Jak sprawdzić, czy dieta daje efekty? Ten kalkulator Ci w tym pomoże

Nie wiesz, czy Twoja dieta daje efekty? Chcesz sprawdzić, czy Twój ciężar ciała mieści się w normie? Jest prosty sposób, aby to sprawdzić. Wystarczy skorzystanie z kalkulatora otyłości. Co to jest? Jak go używać?

Kalkulator otyłości – co to jest?

Masa ciała jest zależna od wielu czynników, między innymi od diety, ruchu czy stanu zdrowia. By ocenić, czy jest ona prawidłowa, zbyt wysoka albo zbyt niska, warto wykorzystać specjalne narzędzia określane również jako kalkulatory otyłości.

Korzystając z kalkulatora otyłości, można w bardzo łatwy sposób dokonać oceny prawidłowości masy ciała. Na podstawie podanych przez kalkulator wyników można podjąć decyzję o odpowiedniej diecie i kontrolować jej postępy.

Do czego służą kalkulatory otyłości?

Najczęściej używany kalkulator otyłości to kalkulator BMI, który pozwala na ocenę body mass index, czyli wskaźnika masy ciała. Aby go obliczyć, konieczne są tylko dwie wartości – masa ciała oraz wysokość.

Kalkulator tego typu umożliwia ocenę, czy waga jest prawidłowa. Informuje on, czy mieści się w normie, jest zbyt wysoka, co wskazuje na nadwagę lub otyłość, albo też zbyt niska, czyli oznacza niedowagę.

Dostępne są także inne kalkulatory, na przykład do pomiaru stosunku między talią i biodrami, pasa do wysokości ciała czy obwodu bioder do wysokości, lecz kalkulator BMI jest najpopularniejszy.

Gdzie można skorzystać z kalkulatora otyłości?

Tego rodzaju kalkulatory są obecnie dostępne również online – w serwisach internetowych oraz za pomocą aplikacji mobilnej.

Najczęściej kalkulatory otyłości są całkowicie darmowe, dlatego nie wymagają żadnych opłat.

Zatem do dokonania pomiarów wystarczy wyłącznie komputer, smartfon lub tablet i dostęp do internetu.

Kalkulatory otyłości – jak ich używać?

1. Dokonaj pomiarów – gdy używany jest kalkulator otyłości do oceny wskaźnika BMI, konieczne będzie sprawdzenie dwóch parametrów, czyli wzrostu oraz masy ciała. Warto wykonać je przed dokonaniem obliczeń, by mieć aktualne informacje.

2. Wprowadź dane do kalkulatora – w następnym kroku należy wprowadzić pobrane informacje do kalkulatora i nacisnąć przycisk do dokonania obliczeń.

3. Sprawdź wynik – ostatni etap to skontrolowanie wyniku, w czym pomagają tabele prezentujące wartości BMI w normie oraz poza normą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.