Skip to content Skip to footer

Niezbędne akcesoria do przygotowywania pizzy

W teorii da się przygotować pizzę, dysponują wyłącznie potrzebnymi składnikami, a nie mając pod ręką żadnych bardziej specjalistycznych akcesoriów i narzędzi. Nie jest to jednak najprostsze rozwiązanie z możliwych, dlatego o wyposażenie kuchni warto zadbać zawczasu. Przydadzą się w nim m.in. radełka do pizzy, łopatki i chwytaki.

1 – wałek

Nie musi to być nic specjalnego. Akurat w tym przypadku warto poszukać dobrego kompromisu między wyższą ceną a wyższą jakością. Wałek ma działać i to by było na tyle. Nie istnieją żadne specjalne wałki do pizzy, więc tutaj nie ma co kombinować.

Włoski pizzerman powstydziłby się natomiast użycia jakiegokolwiek wałka. Prawdziwą pizzę powinno wyrabiać się rękami. W praktyce wałek staje się więc zbędny, w przeciwieństwie do łopat czy radełek do pizzy, opisanych poniżej.

2 – łopata

To akurat bardzo ważny element wyposażenia. Właśnie na niej umieszcza się pizzę, by następnie włożyć ją do nagrzanego pieca, a później spokojnie z niego wyciągnąć. Łopata sprawia, że obie te czynności są w pełni bezpieczne. Zapobiega kontaktowi skóry z nagrzanym piecem.

Łopaty mają różne długości uchwytu i odmienne średnice. Różnią się także materiałem wykonania. Najlepsze są te drewniane i metalowe – cechuje je trwałość i niska waga.

3 – radełko

W kolejnym etapie, gdy pizza zostanie już wyjęta z pieca, tuż przed podaniem trzeba będzie pokroić ją na równe kawałki, a tutaj z pomocą przyjdą radełka do pizzy. Są one niczym innym jak specjalistycznymi nożykami. Składają się z rękojeści i ostrza o zaokrąglonym kształcie.

Chcąc cieszyć się jak najlepszym działaniem i długą żywotnością radełek do pizzy, warto poszukać tych wykonanych ze stali nierdzewnej. One poradzą sobie nawet z najgrubszym ciastem. Idealnie je pokawałkują, nie szarpiąc jego brzegów.

4 – akcesoria do czyszczenia

Powyższe przyrządy zdecydowanie wystarczą do przygotowania pizzy, ale gdy zadanie zostanie już wykonane, po pracy trzeba będzie posprzątać. A niełatwo wymyć piec przy pomocy zwykłej gąbki i płynu do mycia naczyń.

Na szczęście w sklepach, w których pojawiają się te wszystkie łopatki, wałki i radełka do pizzy, występują też akcesoria do czyszczenia pieców. Warto po nie sięgnąć. Są one delikatne dla pieców, a zarazem skuteczne.

Radełka do pizzy dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.