Skip to content Skip to footer

Jak wybrać skład węgla?

Kiedy tylko następuje sezon zimowy, posiadacze pieców centralnego ogrzewania zaczynają w popłochu poszukiwania idealnego składu węgla. Jest to miejsce, które oferuje wiele rodzajów opału. Jak spośród mnóstwa składów węgla obecnych na rynku wybrać najlepszy?

Duży wybór to podstawa

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że dobry skład węgla powinien operować opał różnych rodzajów. Wszystko dlatego, by klient mógł wybrać ten, który jego zdaniem cechuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Dlatego też skład węgla powinien mieć na składzie wiele rodzajów węgla – od tych mniej kalorycznych, aż po opał z górnej półki. Klient z kolei musi przygotować się na to, że za dobrej jakości węgiel należy nie to zapłacić. W ostatnim czasie ceny opałów znacznie poszły w górę, dlatego też szykując się na zakup węgla trzeba mieć przygotowane o wiele większy budżet, niż do tej pory.

Jaki powinien być dobry skład węgla?

Jeszcze do niedawna większość właścicieli składów węgla stosowało nieuczciwe praktyki wobec swoich klientów. Oszukiwanie na wadze opału, polewanie wodą czy też sprzedawanie taniego węgla zza wschodniej granicy pod polską marką, były na porządku dziennym. Na szczęście ostatnimi czasy nieuczciwe praktyki zdecydowanie należą do rzadkości, a składy opału wykazują dużą uczciwość w nadziei na znalezienie klientów.

Czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę bez wątpienia jest to, czy skład węgla posiada zadaszenie. Jeśli nie, to opał narażony jest na działanie czynników atmosferycznych. Węgiel w który dużo czasu spędza pod gołym niebem, absorbuje wodę, jest o wiele cięższy – a w efekcie klient otrzyma go mniej.

Klient musi mieć świadomość tego, że w każdym składzie węgla może poprosić o dokumentację dotyczącą opału. Właściciel ma obowiązek przedstawić mu papiery, które świadczą o miejscu pochodzenia węgla i o jego jakości.

Podsumowując, wybierając konkretny skład węgla warto postawić na miejsce, które cieszy się dużą liczbę klientów. Można kierować się opiniami rodziny i znajomych, a także ocenami znalezionymi w internecie, chociaż do tych ostatnich należy wykazywać zdecydowanie ograniczone zaufanie. Dzięki rozsądnemu wybraniu składu węgla można uniknąć rozczarowania w okresie grzewczym. Tylko miejsce sprawdzone posiada w ofercie wysokiej jakości węgiel, który z pewnością wystarczy na długi czas.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.