Skip to content Skip to footer

Suszarnia warzyw

Suszenie warzyw jest jednym z najprostszych, a zarazem najzdrowszych sposobów na ich konserwację. Pozwala na cieszenie się ich aromatycznym smakiem bez względu na porę roku. Warzywa i zioła można oczywiście suszyć samodzielnie w domu, jednak te dostępne na sklepowych półkach w zdecydowanej większości również są wysokiej jakości.

Zalety poddawania warzyw i ziół procesowi suszenia

Zarówno suszone warzywa, jak i zioła cieszą się dużą popularnością. Ze względu na wygodę stosowania oraz zachowanie najważniejszych walorów z powodzeniem mogą zastępować ich świeże oraz mrożone wersje.

W trakcie suszenia warzywa zmieniają głównie swój wygląd, natomiast najważniejsze cechy pozostają bez zmian, dzięki czemu nawet po dłuższym czasie można się cieszyć ich wyjątkowym smakiem i aromatem. Do zachowania trwałości potrzebują jedynie pojemnika, który będzie je chronił przed wilgocią.

Bardzo istotne jest również to, że w trakcie procesu suszenia nie wykorzystuje się żadnych substancji chemicznych, dzięki czemu zachowują bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Utrata wody nie wpływa na zawartość poszczególnych substancji odżywczych, zatem poziom witamin, minerałów czy błonnika pozostaje na podobnym poziomie co w świeżych warzywach.

Profesjonalne suszarnie warzyw

Każda suszarnia warzyw funkcjonuje oczywiście według wewnętrznych procedur i standardów. Istnieją natomiast ogólne zasady, którymi muszą kierować się wszyscy w celu uzyskania produktów wysokiej jakości.

Bardzo istotnym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na końcowy produkt jest jakość warzyw. Większość suszarni bardzo starannie dobiera źródła, z których zostają one dostarczane.

Po otrzymaniu dostawy rozpoczyna się obróbka warzyw. W pierwszej kolejności muszą być one wyjątkowo dokładnie oczyszczone i obrane. Najczęściej jest to wykonywane przez maszyny. Suszarnia warzyw może się także zdecydować na sterylizację przy pomocy pary wodnej. Na koniec warzywa zostają pokrojone w kosteczki lub plasterki i skierowane do suszenia.

Proces dehydratyzacji

Po dokładnym przygotowaniu warzyw zostają one poddane dehydratyzacji przy pomocy wysokiej temperatury. Pozwala to na ich konserwację oraz przedłuża czas ich przydatności.

Dehytratyzacja przebiega w temperaturze ściśle dopasowanej do typu warzyw i może trwać od kilku minut do nawet wielu godzin.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A..