Skip to content Skip to footer

Jak wykorzystać suszone warzywa w kuchni?

Zrównoważona dieta to najlepszy sposób, by na co dzień zadbać o swoje zdrowie. Jej podstawą powinny być warzywa. Są lekkostrawne, stanowią cenne źródło witamin, minerałów i antyoksydantów. Skąd brać je zimą? Uzupełnieniem mrożonek czy przetworów mogą być suszone warzywa. Jak wykorzystać je do gotowania?

Dlaczego warto sięgnąć po suszone warzywa?

Nie bez powodu to warzywa stanowią podstawę współczesnej piramidy żywieniowej. Nie obciążają organizmu, zawierają niewielkie ilości tłuszczu, a jednocześnie są prawdziwą bombą witaminową. Według zaleceń dietetyków codziennie należy spożyć ich co najmniej pięć porcji.


O ile wiosną i latem łatwo o świeże, smaczne warzywa, o tyle jesienią i zimą ta kwestia bywa problematyczna. Rozwiązaniem mogą być warzywa suszone. Suszenie zapobiega psuciu się, ale nie wpływa i na smak warzyw, i na dostępność witamin. To najlepszy sposób na przechowywanie warzyw zimą.

Suszone warzywa w kuchni – jak je wykorzystać podczas gotowania?

Zwykle producent suszonych warzyw proponuje zróżnicowaną ofertę, obejmującą zarówno poszczególne gatunki warzyw (marchewka, pietruszka, buraki i inne), jak i gotowe mieszanki, np. suszonej włoszczyzny czy marchewki z groszkiem.


Takie kupione w sklepie suszone warzywa można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Idealnie nadadzą się do zupy czy sosu. Dodadzą smaku i aromatu, ale i witamin. Odpowiednio zagęszczą. Można podawać je także z ryżem, kaszą czy makaronem, w kilka minut przygotowując smaczne, zdrowe jesienne czy zimowe danie. Wiele warzyw posłuży jako farsz. Niektóre wykorzystywane są jako przyprawy.

Którego producenta suszonych warzyw wybrać?

Kupując warzywa, czy świeże, czy suszone, zawsze należy stawiać na najwyższą jakość. Dobre gatunkowo będą miały lepszy smak, a przede wszystkim będą zdrowsze. Jak sprawdzić, czy producent suszonych warzyw jest godny zaufania?


Przede wszystkim warto wybrać firmę cieszącą się uznaniem klientów. Im lepsze opinie o marce, tym zwykle lepszy produkt. Następna kwestia to skład – najlepsze będą mieszanki warzyw bez konserwantów czy przypraw. Wskazówką, że producent suszonych warzyw stawia na najwyższą jakość, będą także wszelkiego rodzaju certyfikaty ekologiczne czy potwierdzające jakość produktu.