Skip to content Skip to footer

Jak zorganizować urodziny dla dzieci?

Organizacja urodzin dla dzieci bywa wyzwaniem i nie zawsze wiadomo, jak się za to zabrać. Co powinno się przygotować? Na co zwracać uwagę i co zaplanować, by pociechy się nie nudziły i na długo zapamiętały przyjęcie? Jest kilka elementów, o które koniecznie trzeba zadbać.

Jedzenie i napoje

Dzieci lubią niezdrowe jedzenie i słodkie napoje, ale oczywiście nie może to być wszystko, co się im poda w trakcie przyjęcia. Urodziny dla dzieci powinny zachować równowagę między zdrowym i niezdrowym jedzeniem, dlatego na przyjęciu oczywiście musi się znaleźć tort, jakieś ciastka czy chipsy, ale także owoce i orzechy, a prócz oranżady soki i woda. Lepiej też, aby jedzenia trochę zostało niż miałoby go zabraknąć.

Zabawy

W kwestii zaplanowania zabaw urodzinowych można postąpić różnie. Najłatwiej jest oczywiście zatrudnić animatora lub zorganizować przyjęcie urodzinowe dla dzieci w sali zabaw, wtedy one same sobie będą wymyślać zabawy lub zrobi to profesjonalista. Jeżeli jednak z jakichś powodów to rozwiązanie nie wchodzi w grę, to zabawy na urodziny dla dzieci możesz zaplanować samodzielnie lub angażując w to solenizanta. Najpierw określ, gdzie w ogóle odbędą się urodziny dla dzieci – w domu, w ogrodzie? Co jeśli zacznie padać? Odpowiedź na te pytania pozwoli dopasować zabawy. Przypomnij sobie w co lubiłeś się bawić jako dziecko, zapytaj solenizanta o ulubione zabawy i zaplanujcie razem, co będzie się działo na urodzinach. Pamiętaj jednak o tym, by nie przesadzić – dzieci muszą mieć też czas zrealizować swoją kreatywność, w międzyczasie uzgodnić, co same chcą robić, mieć czas na odpoczynek i jedzenie. Nadmiar atrakcji może je bardzo szybko zmęczyć i zamiast dobrej zabawy zacznie się marudzenie.

Muzyka

Na urodzinach dla dzieci muzyka powinna być dostosowana do ich wieku. Dzieci w wieku szkolnym zwykle mają już jakieś upodobania, poza tym w ich wieku pojawiają się pierwsze modne zespoły, których słuchają wszyscy i należałoby je uwzględnić. Młodsze dzieci zwykle znają podobne piosenki z bajek, ale układając playlistę warto wziąć pod uwagę także te starsze i mało znane – na przyjęciu urodzinowym dla dzieci będą też opiekunowie, którzy z pewnością mają już dość piosenek o jagódkach i misiach w lesie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.