Skip to content Skip to footer

Jaki alkomat wybrać?

Jak zminimalizować ryzyko jazdy samochodem pod wpływem alkoholu? Nietrudno się domyślić, że z pomocą przychodzi nam w takim przypadku elektroniczny alkomat osobisty. Zanim jednak zaczniemy z niego korzystać, musimy zaopatrzyć się w takie rozwiązanie. Jak zrobić to dobrze?

Czy każdy alkomat jest taki sam?

Odwiedzając po raz pierwszy oferujący Alkomaty sklep, można dostać zawrotów głowy. Jeśli do tej pory wydawało nam się, że pojawimy się w nim, wybierzemy dowolne rozwiązanie i natychmiast wyjdziemy ze sklepu, byliśmy w błędzie. Wybór dostępnych rozwiązań może zaimponować nawet najbardziej wymagającym odbiorcom. Problem polega jednak na tym, że większość z nas nie ma wcale aż tak wygórowanych potrzeb licząc przede wszystkim na skuteczność omawianego tu urządzenia.Jednym z częściej powielanych mitów na temat alkomatów jest ten, który mówi o ich podobieństwie do siebie nawzajem. Niejednokrotnie możemy usłyszeć, że model za 100 i za 1000 PLN różni się jedynie nazwą i designem. Niestety, powielając ten stereotyp narażamy na niebezpieczeństwo zarówno siebie samych, jak i innych użytkowników dróg. Różnice między alkomatami nie są wcale małe. Jeśli więc nie chcemy marnować pieniędzy, stawiajmy przede wszystkim na rozwiązania sprawdzonych producentów.

Zalety sensora elektrochemicznego

Sercem każdego alkomatu jest czujnik nazywany też sensorem. To, jaka jest technologia jego wykonania, zwykle przesądza o prawidłowości odczytów. Najlepsze sensory dostępne obecnie na rynku są rozwiązaniami elektrochemicznymi. Są nie tylko znacznie dokładniejsze niż sensory półprzewodnikowe, ale również bardziej wytrzymałe. Oczywiście, nie oznacza to, że alkomaty tego rodzaju nie będą wymagać serwisu i kalibracji, z pewnością jednak z koniecznością tą będziemy konfrontowani zdecydowanie rzadziej.Ku zadowoleniu wielu osób, choć elektryczne alkomaty są tak skuteczne, nie muszą być wcale drogie. Co więcej, są rozwiązaniami wielorazowego użytku. Jeśli zaopatrzymy się w oddzielne ustniki, będziemy mogli korzystać z nich nie sami, ale razem ze znajomymi i członkami rodziny. Dzięki takiemu rozwiązaniu uda się wyeliminować z pewnością ryzyko sytuacji, w której osoba kierująca autem nie jest w pełni trzeźwa i ma spowolnione reakcje.