Porządki czy to w domu, czy w pracy nie zawsze należą do łatwych, szczególnie jeśli chodzi o podłogi, które szczególnie w ruchliwych miejscach nie mogą zbyt długo pozostać mokre. Warto więc, aby mopy nie pozostawiały zbyt wiele wody na czyszczonej powierzchni.
Jakie są rodzaje mopów?
Wyróżniamy kilka rodzajów mopów. Dzielimy je ze względu na tzw. główki, czyli końcówki. Najbardziej popularne to mopy sznurkowe, paskowe lub płaskie. Na popularności zyskują również mopy parowe.
Jaki rodzaj końcówki najlepiej wybrać?
Mopy sznurkowe wykonane są, jak sama nazwa wskazuje, ze sznurków. Mogą być one bawełniane, z tworzyw sztucznych lub mieszane. Są to najtańsze mopy, często w zestawie z plastikowym kijem. Problemem jest ich chłonność, szczególnie w przypadku włókien sztucznych lub mieszanych, które nie pozwalając dobrze odcisnąć wody, pozostawiają jej nadmiar na powierzchni czyszczonej. Może to doprowadzić do jej uszkodzenia, szczególnie w przypadku mycia podłóg drewnianych. Szybko uszkadzają się również same sznurki, wypadając i pozostając na podłodze. Alternatywą są wytrzymalsze mopy paskowe, które podobnie jak sznurkowe, są produkowane z bawełny i posiadają te same cechy jak wcześniej opisane. W przypadku mopów paskowych stosuje się również mikrofibrę, która dobrze chłonie wodę i jest łatwa do wyżymania.
To może jednak mop płaski?
Tego rodzaju mopy charakteryzują się płaską powierzchnią o prostokątnej lub okrągłej stopie czyszczącej. Stopa zazwyczaj pokryta jest mikrofibrą, którą można bez problemu prać w pralce. Niezwykle pomocne, przy stosowaniu tego typu sprzętu są wózki do sprzątania, które mają wbudowane specjalne wyżymaczki lub wirniki, pozwalające w łatwy i szybki sposób, pozbyć się nadmiaru wody. Istnieją również, zestawy do sprzątania, które zawierają, różne wariacje mopów płaskich, dzięki czemu, żadna powierzchnia im nie straszna.
Czy wózki do sprzątania są konieczne? Czy warto inwestować w gotowe zestawy do sprzątania?
Nie, stosowanie takich wózków nie jest konieczne, ale na pewno są one przydatne. Pozwalają nam na jednoczesne przewożenie niezbędnej chemii i przyrządów pomocnych przy sprzątaniu, jak i wiader z wodą i wyżymaczką do mopów. O tych ostatnich można zapomnieć, w przypadku posiadania mopa z wbudowanym pojemniczkiem na detergent, którym spryskujemy podłogę podczas mycia. Przy zakupie zarówno wózka jak i mopa, warto sprawdzić czy są ze sobą kompatybilne. Na przykład mop sznurkowy, nie może być osuszany w wirówce, tak więc zalecane jest zakupienie gotowego kompletu, który zagwarantuje współdziałanie wszystkich elementów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://mopy-ceg.pl/