Skip to content Skip to footer

Jaki opał gdzie kupić?

Kiedy budujemy nowy dom, często stykamy się z problemem braku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Może również zdarzyć się tak, że wprowadzimy się do mieszkania, które jest opalane różnego rodzaju paliwem. Problem jest największy, jeżeli nie mieliśmy nigdy styczności z tego typu ogrzewaniem.

Jaki opał wybrać?

Jeśli budujemy dom sprawa jest sporo łatwiejsza. Przede wszystkim możemy poprosić doradcę o dobranie nam odpowiedniego rodzaju ogrzewania, odpowiedniego kotła, grzejników oraz całej instalacji. Inaczej ma się sytuacja, kiedy mamy już instalację i nie wiemy czym ją opalić. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie typu pieca. Wówczas na stronie producenta możemy sprawdzić, jakie paliwo jest do niego zalecane. Są również instalacje, w przypadku których nie powinniśmy mieć wątpliwości. Przykładem takim jest kominek. Niezależnie, czy jest to po prostu kominek, czy posiada dodatkowy płaszcz wodny lub turbinę powietrzną, powinniśmy w nim palić tylko suchym drewnem liściastym, ewentualnie brykietem z takiego drewna wykonywanym.

Gdzie kupić opał?

Wiedzieć czym powinniśmy palić, a dostać dobry opał to są dwie różne sprawy. W sieci internetowej możemy znaleźć mnóstwo ofert. Najsolidniejsze oferty są to te, które oferuje skład opału. Dzieje się tak, ponieważ skład opału jest to interes, nastawiony na powrót zadowolonego klienta. Właścicielowi takiego miejsca trudniej jest naprawić nadszarpniętą reputację. Z tego powodu dostawca opału na skład jest również kontrolowany i rozliczany z wpadek lub oszustw. Na dobrym składzie opału znajdziemy takie paliwo jak drewno, brykiet drzewny, węgiel kamienny, węgiel brunatny, brykiet węglowy, ekogroszek, pelet i koks. Koks warto jest sprawdzić również na składzie koksu, jeśli jest taki w naszej okolicy. Dostawca opału, jaki nam się trafi w internecie to jedna wielka niewiadoma. Niezależnie od tego, jaki opał jest sprzedawany, ryzyko jest spore. Częstą praktyką takich dostawców jest zmiana numerów telefonu co sezon, brak faktur i nierzetelne wywiązywanie się z umowy.

Skład koksu

Opalanie koksem http://www.alpari.com.pl/detal jest obecnie coraz rzadszą praktyką, co nie znaczy, że nie może nam się trafić spotkanie z tego typu instalacją. Charakteryzuje się ona dużą ilością wody w układzie oraz koniecznością utrzymywania wysokiej temperatury. Z tego powodu właśnie wykorzystuje się w nich koks (najbardziej energetyczne paliwo stałe). Koks najlepiej jest kupować na składzie koksu lub składzie opału, który posiada tego typu paliwo. Dostawca koksu z internetu nie jest zalecany głownie ze względu na cenę tego paliwa. Możemy po prostu dużo stracić na ewentualnym oszustwie. Skład koksu zazwyczaj bierze towar prosto z koksowni, a więc z samego źródła.