Skip to content Skip to footer

Inwestycje w grunty rolne

Mianem gruntów inwestycyjnych określa się te ziemie, które kupowane są nie tyle pod własny użytek, co raczej w celach zarobkowych. Jest wiele rodzajów tego typu gruntów, a ich ceny w całej Polsce są bardzo mocno zróżnicowane. Gdzie najtaniej można kupić grunty inwestycyjne? Jakiego rodzaju grunty są najpopularniejsze?

Inwestycja w nowe mieszkania

Jak się okazuje, nadal deweloperzy oraz prywatni inwestorzy najbardziej interesują gruntami inwestycyjnymi pod nowe mieszkania. Rzecz w tym, że obecnie popyt na mieszkania jest większy niż kiedykolwiek. Młodzi ludzie mają obecnie bowiem więcej pieniędzy niż starsze pokolenia w przeszłości. Dlatego też, szybciej mogą sobie pozwolić na wyprowadzkę z domu rodzinnego i kupno własnego mieszkania.

Warto zauważyć, że pomimo zwiększonego popytu na mieszkania, ruch na rynku wtórnym wcale się szczególnie nie zwiększa. Wszyscy wolą bowiem nowe mieszkania, które dzisiaj są często dostępne w bardzo podobnych cenach do mieszkań na rynku wtórnym.

Budynki przemysłowe

Dużą popularnością cieszą się dzisiaj również grunty inwestycyjne pod budynki przemysłowe. Mowa tutaj o różnego typu magazynach, czy też halach produkcyjnych. W obecnie dominujących modelach biznesowych firmy bowiem bardzo często nie wykupują na własność ziemi, lecz jedynie ją wynajmują. Inwestorzy mają więc wielu chętnych, którzy chcą wynająć od nich ich ziemię.

Wydaje się, że wynajem gruntów rolnych firmom przemysłowym to jedno z lepszych rozwiązań. Rzecz w tym, iż zwykle jest to wynajem długoterminowy, podczas którego o nic nie trzeba się martwić. Rzecz w tym, iż raczej nie ma ryzyka, iż najemca się rozmyśli i wycofa się z umowy.

Sklepy i inne punkty handlowe

Kolejnym rodzajem gruntów inwestycyjnych są ziemie przeznaczone dla supermarketów i innych sklepów. Mowa tutaj również o galeriach handlowych, których wciąż powstaje coraz więcej. Jeszcze kilkanaście lat temu, nawet w największych miastach była najwyżej jedna galeria handlowa. Dzisiaj jest ich kilka nawet w miastach o nieco mniejszych rozmiarach.

Z tego też względu, wciąż grunty inwestycyjne pod sklepy i galerie cieszą się dużą popularnością. Co za tym idzie, są również relatywnie drogie. Ostatecznie cena zależy jednak rzecz jasna od lokalizacji gruntów inwestycyjnych. W przypadku gruntów pod sklepy zdaje się być ona szczególnie istotna. Im bliżej centrum dużego miasta powstaje sklep czy galeria, tym większe są bowiem jego potencjalne zyski.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki komercyjne