Skip to content Skip to footer

Jaki wybrać niezawodny krążek linowy?

Wytrzymały krążek linowy wykorzystywany jest w nowoczesnym transporcie. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu możliwe jest podnoszenie i przenoszenie bardzo ciężkich przedmiotów. Głównym zadaniem krążka linowego jest przede wszystkim zmniejszenie strat, które wynikają z tarcia i napięcia lin.

Na co zwrócić uwagę przy zakupach?

Aby wybrać wysokiej jakości krążek linowy należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Wbrew pozorom należy ocenić nie tylko wagę i średnicę, ale również wydajność i obciążenie zrywające. Jak łatwo się domyślić bardzo ważną rolę odgrywa także sam materiał.

Krążki linowe produkowane są w wielu różnych średnicach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Kluczem do sukcesu jest oczywiście to, aby średnicę krążka umiejętnie dopasować do średnicy liny z której będziemy korzystać. W dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się krążki linowe o średnicy wewnętrznej 10-13 mm.

Wydajność ma znaczenie

Jak wspomniano powyżej bardzo ważną rolę odgrywa wydajność krążka linowego, czyli nic innego jak stosunek energii zużytej do energii użytecznej. Jak powszechnie wiadomo im większe jest tarcie koła linowego, tym oczywiście automatycznie występują znacznie większe straty z tytułu tarcia.

Osoby, które chcą kupić wydajny i dobry jakościowo krążek linowy, powinny postawić na modele o wysokiej wydajności. Renomowani producenci oferują krążki linowe o wydajności na poziomie 75-90%.

Maksymalne obciążenie zrywające

Większość producentów podaje obciążenie zrywające w DAN, dzięki czemu bez problemu można porównać dostępne na rynku koła linowe. Na rynku znaleźć można kilku producentów, którzy siłę zrywającą podają w Kn. Jak sama nazwa wskazuje maksymalna siła zrywająca dokładnie pokazuje, jak bardzo mocno można w rzeczywistości obciążyć dany krążek.

Jeżeli potrzebujemy niezawodnego bloczka do przenoszenia ciężkich ładunków, to obciążenie zrywające jest kluczowym parametrem, którego nie można lekceważyć. W branży transportowej najczęściej wykorzystywane są koła linowe o sile zrywającej od 20 do 35 kN.

Siła zrywająca w dużym stopniu uzależniona jest od materiału. W sklepach dostępne są drewniane, plastikowe i metalowe krążki linowe, które oczywiście są najdroższym rozwiązaniem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Cecho