Skip to content Skip to footer

Jakie suszone warzywa są godne uwagi?

Świeże warzywa są bardzo smaczne i zdrowe, ale niestety z ich dobrodziejstwa można skorzystać wyłącznie w sezonie letnim. W czasie zimy sięgnąć można z kolei po suszone warzywa, które wbrew pozorom także dostarczają wielu drogocennych substancji odżywczych.

Boom na suszoną cebulę

W ostatnim czasie rekordy sprzedaży bije suszona cebula, która działa bakteriobójczo, a co najważniejsze obniża ciśnienie tętnicze krwi. Po suszoną cebulę powinny sięgnąć również te osoby, które chcą obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że dzięki suszonej cebuli można zapobiec wielu niebezpiecznym schorzeniom związanych z układem nerwowym.

W 100 gramach suszonej cebuli znajdziemy aż 17 gram błonnika. Jeżeli chodzi o świeżą cebulę, to ma ona jedynie 1,7 grama. Warto wspomnieć także o tym, że suszona cebula bardzo bogata jest w witaminę A, C i drogocenne minerały. Mowa tutaj między innymi o żelazie, fosforze, magnezie i żelazie.

Dzięki suszonej cebuli zdecydowanie łatwiej jest utrzymać skórę w dobrej kondycji. Jest to dobry preparat dla osób, które chcą zahamować procesy starzenia.

Suszona marchewka

Producent suszonych warzyw może zaoferować również suszoną marchewkę, która w całości zachowuje beta-karoten. W suszonej marchwi dodatkowo znajdziemy witaminy B i E oraz prozdrowotne pektyny.

Suszona marchewka potęguje uczucie sytości, dlatego też jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Suszona marchewka bardzo skutecznie reguluje procesy trawienia. Osoby, które chcą oczyścić swój organizm z niebezpiecznych toksyn powinny sięgnąć właśnie o suszoną marchewkę. Dzięki niej można także ograniczyć rozwój miażdżycy i zmniejszyć wchłanianie glukozy do krwiobiegu.

Jakie suszone warzywa powinny znaleźć się w kuchni?

W każdej kuchni powinna znaleźć się suszona pietruszka, która reguluje ciśnienie tętnicze krwi i zwiększa odporność całego organizmu. Suszona pietruszka jest bardzo bogata w źródło potasu, magnezu, fosforu, sodu, wapnia i selenu.

Producent suszonych warzyw coraz częściej oferuje swoim klientom suszony por, który jest bogaty w potas i drogocenne witaminy. Suszony por zawiera także kwas foliowy i bardzo silne przeciwutleniacze. Mowa tutaj nie tylko o ponifenolach, ale również o flawonoidach.