Skip to content Skip to footer

Kamera inspekcyjna

Trudno dostępne miejsca niejednokrotnie stwarzają duży problem. Wszystko z powodu faktu, iż skomplikowane urządzenia i systemu zazwyczaj składają się z dużej ilości elementów, które wzajemnie ograniczają co siebie dostęp i przesłaniają swój widok. W normalnych warunkach nie powoduje to żadnych komplikacji. Problem pojawia się w momencie, gdy zaistnieje awaria jednego z takich podzespołów.

Gdzie oko nie sięga, tam pomoże kamera

W takich sytuacjach nie ma szansy, aby gołym okiem zajrzeć w każdy zakamarek danego układu. Ograniczeniem jest tutaj jednakże nie ostrość wzroku, lecz głowa, w której umieszczone są oczy. Jej rozmiar powoduje brak możliwości dotarcia wzrokiem w ciasne miejsca. Człowiek potrzebuje więc do tego celu specjalnego urządzenia.

Na rynku dostępne jest rozwiązanie pozwalające na ominięcie tego typu barier, w postaci kamery inspekcyjnej. Takie urządzenie wyglądem przypomina stosunkowo sztywny przewód o niezbyt dużej średnicy, za pomocą którego można dotrzeć do nawet bardzo głęboko schowanych zakamarków. To jednak dopiero początek funkcjonalności tego urządzenia.

Wygodny widok niewygodnego miejsca

Istotą kamery inspekcyjnej jest przekazywanie przez nią obrazu na ekran, który znajduje się na jej drugim końcu. Dzięki temu precyzyjnie operujące przewodem kamery inspekcyjnej można dokładnie, z bliska obejrzeć dane miejsce, do którego nie było szansy zajrzeć gołym wzrokiem.

Daje to dla operatora takiego urządzenia bardzo duże udogodnienie, bowiem nie brudząc sobie rąk może obejrzeć pożądane miejsce, notując jednocześnie zauważone spostrzeżenia i na bieżąco podejmując decyzje o dalszym kierunku inspekcji.

Wykorzystanie kamer inspekcyjnych

Dzięki możliwościom jakie mają kamery inspekcyjne możliwe jest ich wszechstronne zastosowanie. Jednym z nich jest diagnostyka uszkodzeń i awarii wewnątrz korpusów silników samochodowych, co w tradycyjny sposób nie jest możliwe bez ich rozebrania. Dzięki temu kamera pozwala uniknąć niepotrzebnego demontażu silnika, gdy okaże się, że awaria nie była tak poważna, jak się pierwotnie wydawało.

Innym zastosowaniem kamer inspekcyjnych jest przegląd stanu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Tutaj również bardzo długie odcinki sieci kanalizacyjnej mogą zostać ocenione pod względem szczelności bez konieczności ich rozbierania, co jest bardzo pomocne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.