Skip to content Skip to footer

Klucz do bezawaryjnej elektroniki

Ładunki elektrostatyczne każdy zna z własnego doświadczenia. To słynne przeskakujące iskry, pojawiające się np. przy zdejmowaniu swetra. Mniej osób wie, że te ładunki są groźne dla elektroniki. Dlaczego są niebezpieczne i jak można zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku.

Problem dla przemysłu elektronicznego

Gromadzenie się ładunków elektrostatycznych to spore wyzwanie zarówno dla elektroników amatorów, jak i dużych zakładów produkujących i wykorzystujących elektronikę. W zakładach tworzy się specjalne strefy EPA, czyli antystatyczne. Bardzo ważnym elementem tych zabezpieczeń są różnego rodzaju pojemniki esd. Są to specjalne pojemniki, wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, które przewodzi prąd elektryczny. Wykorzystywane są przede wszystkim do przechowywania komponentów. Jednak opakowania esd są coraz częściej stosowane także podczas transportu.Stosowanie pojemników na elementy elektroniczne jest niezbędne, gdy finalny produkt ma być niezawodny. Pamiętać trzeba, że efekt niepożądanego działania ładunków elektrostatycznych może się pojawić po jakimś czasie. Bardzo często są mikrouszkodzenia złączy, które dają początek poważnym awariom.

Ochrona od komponentów do gotowego wyrobu

Aby skutecznie chronić przed wyładowaniami elektrostatycznymi, warto, a nawet należy stosować specjalne pojemniki na elementy elektroniczne. Są one bardzo różnorodne i mają różne zastosowanie, choć ich cel jest jeden – chronić elektronikę.Ogólnie pojemniki esd można klasyfikować jako proste i złożone. Proste opakowania esd dzielą się na przewodzące i rozpraszające. Ich główną cechą jest rezystancja materiału, z którego są zrobione. Pojemniki złożone mają strukturę, która zapewnia właściwości ekranujące.Właściwy dobór pojemników esd zależy od fazy produkcji i tego, czy ma on być użyty w strefie EPA, czy też w innych warunkach.Pod uwagę należy też brać inne kryteria. Bardzo istotne jest, aby pojemniki na elementy elektroniczne miały właściwe rozmiary i wytrzymałość. Powinny wytrzymać wielokrotne użytkowanie – w ten sposób dba się nie tylko o elektronikę, ale i o środowisko naturalne.Przydatne są szczególnie pojemniki, które można składować w dopasowanych stosach, z wygodnymi uchwytami.

Oczywiście zawsze ważnym kryterium pozostaje cena.