W naszej kuchni przybywa przypraw. Wykorzystujemy ich dużo więcej, niż miało to miejsce jeszcze dziesięć lat temu. To dobrze, ponieważ nasz kraj rozwija się w ten sposób. Nie mówimy tutaj wyłącznie o względach kulinarnych, ale także tych ekonomicznych, ale to temat na całkowicie inny artykuł, dlatego nie będziemy sobie zaprzątać tym głowy dzisiaj.
Co to jest susz warzywny?
W naszych kuchniach już od wielu lat figuruje jedna przyprawa. Jest to mianowicie słynna De Gusta, a raczej jej późniejsze odpowiedniki. Używamy ją do wszystkiego — zarówno do zup, sosów, jak i różnego rodzaju mięs. Jeśli używamy jej naprawdę sporo, warto pomyśleć o tym, aby przesiąść się na jej zdrowszy odpowiednik, który jest równie smaczny.
Susz warzywny, bo o nim mowa, jest to mieszanka przypraw, takich jak marchew, pietruszka, seler czy por, które wcześniej poddaje się procesowi suszenia i rozdrabniania. Jedyną różnicą między nim, a wcześniej wspomnianym produktem, jest to, że nie zawiera on soli ani innych substancji konserwujących.
Gdzie znajdę dobry susz?
Nie wszystkie produkty oferowane w sklepach, mogą pochwalić się taką samą ceną. Co równie ważne, często te droższe są dużo gorszej jakości niż te, które można kupić już za kilka złotych.
Dobrym miejscem na poszukiwanie takich mieszanek, jest internet, w którym działają setki sklepów, które w swojej ofercie mają różne mieszanki, zaliczane do grupy suszy. Warto przy tym zaznaczyć, że mieszanka warzywna nie musi ograniczać się wyłącznie, do wyżej wymienionych składników i może być wzbogacana innymi.
Jak znaleźć dobry susz warzywny?
Aby mieć pewność, że kupiło się dobry produkt, warto wiedzieć, jak on powinien wyglądać. Po pierwsze, warzywa powinny być rozdrobnione, a nie roztarte na pył. Jeśli będzie to większość tego, co znajdziecie w produkcie, znaczy to, że jest to nisko jakościowy substytut, który możliwe, że został zrobiony z obierek. Niestety i tak się zdarza.
Kolejnym aspektem wartym uwagi jest kolor. Susz nie powinien mieć mocnej barwy. Są to wszak wysuszone warzywa. Jeśli będą one wyglądać, jak ich pełne wody odpowiedniki, to znak, że dodano do nich w jakimś celu barwniki.
Podsumowując, dobry susz można znaleźć w wielu miejscach, warto jednak wiedzieć dokładnie, jak powinien on wyglądać, a także rozpoznawać produkty, które zostały w sztuczny sposób wzbogacone. Cena w ich przypadku nie gra roli, ponieważ nie zawsze coś drogiego, reprezentuje wysoką jakość, a jest to raczej celowe działanie podprogowe, mające na celu zachęcić nas do kupna.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Ogrodnik S.A.