Skip to content Skip to footer

Preparaty wspomagające funkcjonowanie szamb i oczyszczalni ścieków

Mieszkańcy domów zaopatrzonych w szamba najlepiej wiedzą czym jest mieszkanie w sąsiedztwie nieprzyjemnego odoru i jak dużo kosztuje utylizacja ścieków. Comiesięczne oczyszczanie zbiorników z osadów, a następnie wywożenie nieczystości, pochłaniają ogromne kwoty. Ratunkiem na część niedogodności wynikających z użytkowania szamb są dostępne na rynku biologiczne preparaty do szamb i oczyszczalni.

Bakteryjna szczepionka dla szamba

Biologiczny środek do szamba, to preparat zawierający koncentrat kultur pożytecznych mikroorganizmów, którymi „szczepi się” szambo. Przyjazne człowiekowi bakterie niszczą groźne bakterie ściekowe, grzyby, pasożyty. Preparat do szamba sprawia, że szybciej następuje mineralizacja osadów w zbiorniku, przez co stają się one bardziej płynne, szybko się rozkładają i nie wydzielają cuchnącego odoru, który odbiera mieszkańcom domu chęć do przebywania na świeżym powietrzu. Biologiczne preparaty do szamba zapobiegają tworzeniu się złogów z tłuszczu i grubej warstwy kożucha na powierzchni ścieków. Zbrylone, twarde części kożucha mogą dostać się do sieci kanalizacyjnej i upośledzić jej drożność, a nawet spowodować cofanie się i wybijanie nieczystości w pomieszczeniach mieszkalnych czy gospodarczych.

Szamba jako bezodpływowe zbiorniki są doskonałym środowiskiem dla rozwoju flory bakteryjnej. Warto wykorzystać tę cechę szamba i hodować w nim mikroorganizmy przyjazne człowiekowi i niegroźne dla jego zdrowia.

Preparaty do szamba – rodzaje, formy, cena

Biologiczny środek do szamba ma za zadanie zasiedlić szambo korzystnymi kulturami bakterii. Są również preparaty, które działają jak aktywatory czy katalizatory procesów biologicznych – w ich obecności bakterie mnożą się szczególnie szybko. Można śmiało powiedzieć, że aktywatory do rodzaj odżywki dla bakterii. Grupa preparatów do szamb, które mają działanie dezynfekcyjne to środki chemiczne, które zabijają wszelkie mikroorganizmy i stosować je należy rzadko, wyłącznie jako sposób na przygotowanie zbiornika do zaszczepienia nowymi bakteriami.

Preparaty do szamb w bogatej ofercie rynkowej są najczęściej w formie granulatów, płynów, kapsułek i tabletek. Forma preparatu służy jedynie wygodzie użytkownika – łatwiej zaaplikować szambu tabletkę niż odmierzyć zalecaną przez producenta ilość granulatu. Najważniejsze jest nie to jak środek wygląda, ale jak wysoki jest poziom koncentracji materiału biologicznego. Kupując preparat do szamba nie należy sugerować się wielkością opakowania a jakością i ilością szczepów bakterii.Niezależnie od formy i ceny preparatu zawsze stosowanie biologicznych środków do szamb chroni środowisko naturalne oraz daje właścicielom znaczne oszczędności. Roczny wydatek na biopreparaty jest równy cenie jednorazowego oczyszczenia zbiornika i wywiezienia ścieków – warto policzyć i wybrać najlepszą opcję.