Rodzajów poszyć jest naprawdę sporo, dlatego wybranie czegoś sensownego w odpowiedniej dla nas cenie, bywa trudne. Nie chcemy określać tego wielkimi słowami, ponieważ one winny być przeznaczone dla większych celów. Dzisiaj naszą uwagę skupimy na blasze trapezowej, która jest dość często marginalizowana.
Blacha blasze nierówna
Blacha trapezowa występuje w wielu wariantach. Różnią się one między sobą kolorem, rozmiarem oraz grubością. Można spotkać arkusze w wielu kolorach, a nie tylko czarnym czy grafitowym. Bez problemu można zakupić jej czerwone, zielone czy niebieskie odpowiedniki. Jeśli chodzi o grubość, to dość typowo oscyluje ona pomiędzy połową milimetra aż do dwóch milimetrów. Wydaje się mało, ale blacha sama w sobie nie jest lekka, a każdy dodatkowy milimetr grubości zwiększa znacznie jej masę.
Co do rozmiarów, wielu producentów na życzenie klientów jest w stanie dostosować arkusze do wszelkich wymagań. Choć i tak w większości wypadków wystarczą te, które spotkać można w marketach budowlanych. Różnić się będą one wyłącznie ceną i możliwe, że dość znacznie.
Rodzaj blachy
Każdy, kto choć trochę interesował się tematem stopów, wie, że istnieje wiele ich rodzajów. Różnią się one domieszkami, które całkowicie zmieniają ich charakter. Przy blachach trapezowych wyróżniamy te tytanowe, powlekane oraz ocynkowane.
Najtrwalsza z nich będzie blacha tytanowa, ale również i jej koszt jest dużo wyższy niż w wypadku blachy ocynkowanej, która kosztuje nie mało. Warto mieć to na uwadze, a wybierać wedle zasady kompromisu. W konkretnym budżecie, który przewidujemy, powinniśmy dobrać jak najlepszy materiał. Choć dobrym rozwiązaniem jest wpierw wybranie poszycia, a dopiero potem zbieranie pieniędzy na jego zakup.
Wymagania
Blacha trapezowa, mimo że bardzo uniwersalna, ma kilka wymagań. Nie powinno stosować się jej na dachach prostych, których spad jest mniejszy niż dziesięć procent. Mogłoby to powodować niezsuwanie się warstw śniegu w trakcie zimy. Nie jest to dowolność, tej normy trzeba bezwzględnie przestrzegać.
Pamiętajmy też o stosowaniu specjalnych wkrętów farmerskich, które przystosowane są właśnie do tego rodzaju poszycia. W innym wypadku może okazać się, że będzie ono źle przyczepione do dachu, co zagrozi jego naruszeniem.
Podsumowując, poszycie dachu nie musi być ani drogie, ani nudne. Wystarczy dobierać je według zasady kompromisu, a wszelkie problemy z tym związane znikną.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal