Skip to content Skip to footer

Samodzielnie, czy z firmą? Jak wykończyć mieszkanie?

Ta osoba, która myśli, że po kupieniu mieszkania i odebraniu do niego kluczy od dewelopera, może już swobodnie się wprowadzać do swojego nowego M3, będzie musiała bardzo poważnie zweryfikować swoje plany. Spowodowane jest to faktem, że takie mieszkanie, świeżo odebrane po budowie, trzeba jeszcze wykończyć. Powstaje jednak pytanie, jak to zrobić?

Jak wykończyć mieszkanie?

Stan surowy mieszkania oznacza to, że oprócz drzwi wejściowych i okien, nie będzie się w nim znajdowało kompletnie nic. Nie chodzi tu o brak mebli, czy też pomalowanych ścian. Nie będzie nawet podług czy też podstawowego wyposażenia łazienki. O dosłownie wszystko trzeba zadbać samodzielnie po odebraniu kluczy. Ale czy na pewno samodzielnie?Bardzo popularnym rozwiązaniem wśród osób kupujących mieszkania jest skorzystanie z usług firmy wykończającej. I nie ma tu znaczenia, czy następuje wykończenie wnętrz w Katowicach, czy też w Warszawie. W każdym z tych miast taka firma funkcjonuje.

Wykańczanie z firmą

Wykończenia wnętrz w Katowicach czy gdziekolwiek indziej, przebiegają zawsze w ten sam sposób. Zaraz po odebraniu mieszkania, a często nawet jeszcze przed tym momentem, wynajmowana jest specjalna firma, która zajmie się przygotowaniem danego lokalu do zamieszkania. Przygotowanie to będzie bardzo kompleksowe. Nie tylko położone zostaną podłogi i pomalowane ściany, lecz także zakupione będą wszelkiego typu elementy wykończeniowe, a także meble i akcesoria. Klient po zakończeniu prac po prostu będzie mógł przyjść i mieszkać od razu w gotowym mieszkaniu.Niestety taka forma wykończania mieszkania ma pewną wadę. Jest nią oczywiście cena, która często sięga nawet 25% ceny całego mieszkania. Jest ona tak wysoka, ponieważ oprócz kosztu samych materiałów, sprzętów i robocizny, doliczyć trzeba do rachunku także marże wykonawcy, która często jest bardzo wysoka.

Wykończanie samodzielne

Żeby uniknąć tak wysokiego rachunku, można przeprowadzić wykończenie wnętrza na własną rękę. Na czym polega taki sposób? Jest to nie przeprowadzanie wszelkich prac samodzielnie, ponieważ nie każdy w końcu musi mieć smykałkę do malowania lub kładzenia glazury, lecz wynajmowanie samodzielnie wszystkich podwykonawców i kontrolowanie ich pracy. To także samodzielne wybieranie i kupowanie sprzętów, a także organizowanie ich transportu.

Podsumowanie

Jak zatem widać, realizowanie wykończenia wnętrz w Katowicach lub innych dużych miastach, wcale nie jest takie łatwe i proste, jak można by przypuszczać. Zanim podejmie się decyzje o wyborze konkretnego rodzaju takiego wykończania, trzeba naprawdę poważnie się zastanowić.