Skip to content Skip to footer

Sandomierz

Sandomierz to piękne miasteczko położone w centrum kotliny sandomierskiej. Aktualnie leży w województwie świętokrzyskim, jednak kulturowo należy ono do małopolski. Miasteczko jest bogate w zabytki i atrakcje kulturalne. Przez długi czas było zapomniane pd względem turystycznym lecz popularność kręconego tam serialu znacząco zwiększyła liczbę turystów.

Gdzie szukać noclegu w Sandomierzu?

Wygodne pokoje w Sandomierzu znaleźć bardzo łatwo. Wraz ze wzrostem liczby turystów powstały także nowe miejsca noclegowe. W zależności od posiadanych funduszy można znaleźć pokoje w hotelach, motelach, hostelach lub wynajmować apartamenty od osób prywatnych. Ceną różnią się także ośrodki noclegowe w zależności od umiejscowienia. Sandomierz dzieli się na część turystyczną i część przemysłową.

Ceny jakie osiągają wygodne pokoje w Sandomierzu w części przemysłowej są niższe niż te w centrum miasta. Z drugiej jednak strony, hotele blisko starego rynku pozwalają na korzystanie w pełni z nocnego życia w tym mieście, z pięknych kafejek i restauracji serwujących specjały kuchni lokalnej. Wynajęcie pokoju w części przemysłowej pociąga za sobą konsekwencję jaką jest poszukiwanie dojazdu do największych atrakcji. A tych jest wiele.

Atrakcje Sandomierza

Gdy już wybierze się wygodne pokoje w Sandomierzu, warto zaplanować dokładnie wycieczkę tak, aby zobaczyć zarówno piękne zabytki jak i miejsca sakralne. Przede wszystkim nie można ominąć kompleksu rynku, który jest wspaniałą kompozycją urbanistyczną i parkową. W Rynku znajduje się także zabytkowy Ratusz. Warto poświęcić czas na jego zwiedzanie, a także przejść w całości Podziemną Trasę Turystyczną. Ten ciąg podziemnych chodników łączących piwnice jest niewątpliwie ciekawą atrakcją.

Sandomierz ma też zabytki sakralne. Piękna gotycka Bazylika Katedralna to perełka w koronie Sandomierza. Dodatkowo warto obejrzeć Kościół pod wezwaniem Świętego Jakuba, skąd rozpoczyna się polski szlak pielgrzymki do hiszpańskiego Sanktuarium w Santiago de Compostella. Pięknie zachowała się także Żydowska Synagoga. Aktualnie w jej budynku mieści się Archiwum Państwowe. Inne zabytki jak Brama Opatowska czy dawny klasztor ojców dominikanów to także interesujące miejsca. Aby je wszystkie zobaczyć warto zdecydować się na kilkudniową wycieczkę i wynająć wygodne pokoje w Sandomierzu.