Skip to content Skip to footer

Co zrobić, żeby dobrze czuć się w butach na obcasie?

Dobrze dobrane buty na obcasie poprawiają wygląd sylwetki i niekiedy dodają pewności siebie. Mimo to wiele kobiet wciąż ma problem z wyborem obuwia na podwyższeniu, w którym będzie czuło się komfortowo. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy rodzaj butów sprawdzi się u danej osoby i podczas ich zakupu trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Dlaczego wysoki obcas nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

To mit, że im wyższy obcas będą miały buty, tym lepiej dana osoba będzie się w nich prezentować. W rzeczywistości dobór obuwia jest kwestią bardzo indywidualną – u jednych osób świetnie będą wyglądały szpilki na platformie, a u drugich zdecydowanie lepiej sprawdzą się niższe czółenka damskie. Po czym poznać, które buty są dla nas stworzone?

Podczas wyboru obuwia trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwości naszej sylwetki. Przykładowo, gdy ktoś jest bardzo wysoki, szpilki z obcasem mierzącym ponad 10 cm mogą nie wyglądać zbyt dobrze. Istotną kwestią jest także masa ciała – w przypadku osób zmagających się z nadwagą polecane są raczej czółenka damskie, które będą miały bardziej stabilny i wygodny obcas.

Jak nauczyć się ładnie chodzić w butach na obcasie?

Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że używanie butów na obcasie nie jest niczym niezwykłym, to na początku wielu kobietom sprawia sporo trudności. Dzieje się tak, ponieważ ten rodzaj obuwia wymaga nieco innego ułożenia stopy, do którego nie jest łatwo się przyzwyczaić. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które pozwalają przezwyciężyć ten problem.

Naukę chodzenia na wyższym obcasie przede wszystkim najlepiej rozpocząć od niższych szpilek. W tym celu dobrze sprawdzą się na przykład czółenka lub zabudowane buty na niedużym koturnie. Dzięki temu bez większego trudu można nauczyć się utrzymywania stabilności i próbować swoich sił na coraz wyższych obcasach.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując buty?

Oprócz doboru danego obuwia do sylwetki niezwykle ważny jest także materiał, z którego zostały wykonane buty. W dużej mierze to on decyduje o tym, czy buty nie będą zbytnio obcierały stopy i pozwolą skórze oddychać, zwiększając tym samym komfort ich użytkowania. Co wyróżnia godny uwagi materiał?

Podczas zakupów przede wszystkim warto sprawdzić, czy dany materiał jest miękki i bez większych trudności dopasuje się do kształtu stopy. Jeśli nie są to buty zimowe, powinien także być przewiewny. Najlepiej sprawdzić skład na pudełku butów, ale jeśli nie mamy zbyt dużej wiedzy na temat materiałów, zawsze warto poprosić o pomoc sprzedawcę lub osobę pracującą w sklepie.