Skip to content Skip to footer

Sauna w domu – co warto wiedzieć?

Regularne korzystanie z sauny to same zalety. Świetnie działa na skórę, wspomaga odchudzanie, czy hartuje organizm i podnosi odporność. Warto zatroszczyć się, by saunę zbudować w domu i móc korzystać z jej dobroczynnego wpływu. Jak wybrać odpowiedni model sauny?

Czy warto mieć saunę?

O dobroczynnym wpływie sauny na skórę wiemy już od dawna. Nie jest to jednak jedyna korzyść, którą daje korzystanie z sauny.

Podczas podgrzewania organizm wydala duże ilości soli, która jest przyczyną puchnięcia rak oraz nóg, co jest wynikiem zatrzymania wody w organizmie. Po wizycie w saunie tkanki są lepiej ukrwione, a skóra jest gładka i dotleniona. Jest to również ważne dla kobiet, które zmagają się z cellulitem. Wysoka temperatura sprawia, że gruczoły łojowe odblokowują się, a organizm pozbywa się nadmiaru sebum.

Wysoka temperatura sprawia, że organizm szybciej pozbywa się toksyn oraz metali ciężkich. Kosmetyki, których używamy po wyjściu z sauny dużo lepiej się wchłaniają. Nie można również zapomnieć o poprawie nastroju, która zawsze ma miejsce, gdy wyjdziemy z sauny. Jest to spowodowane zwiększoną produkcją endorfiny.

Regularne korzystanie z sauny pozwala poprawić pracę serca oraz krążenie. Warto również korzystać z sauny w przypadku, gdy borykamy się z napięciem mięśni bądź reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Fińska czy sucha?

Sauny różnią się od siebie temperaturą, którą można uzyskać. W łaźni rzymskiej, czyli saunie parowej temperatura jest stosunkowo niska, gdyż wynosi około 45 – 60º C. W klasycznej fińskiej saunie możemy osiągnąć temperaturę od 85ºC do nawet 120ºC, a sauna na podczerwień rozgrzeje się do 50ºC – 60ºC.

Montaż sauny fińskiej nie jest skomplikowany. Wykonuje się je z drewna, a temperaturę uzyskuje się dzięki piecowi z rozgrzanymi kamieniami. Coraz bardziej popularne stają się sauny suche, czyli sauny na podczerwień. Zamiast pieców kamiennych mają one kwarcowe, ceramiczne bądź węglowe pojemniki na podczerwień. Montaż sauny suchej nie wymaga żadnych specjalnych warunków. Konieczny jest jedynie dostęp do zasilania 230V.

Zasady korzystania z sauny suchej są wyjątkowo liberalne. Można być w stroju kąpielowym oraz pozostawić otwarte drzwi. Ważne jest również to, że osoby, które mają problemy zdrowotne, takie jak pękające naczynka, pajączki czy problemy z oddychaniem również mogą z niej korzystać.

Motaż saun oferuje firma Megiw