Skip to content Skip to footer

Specjalistyczna obróbka betonu: cięcie, wiercenie, szlifowanie

Beton jest współcześnie najbardziej powszechnym materiałem budowlanym. Stosuje się go do wznoszenia rozmaitych konstrukcji, od nawierzchni drogowych, poprzez domy i budynki mieszkalne, aż po olbrzymie konstrukcje jak mosty czy wysokościowce. Niemal na każdym placu budowy zobaczyć najpierw można szalunki ze stalowym zbrojeniem, które następnie są wypełniane betonem. Choć na wybudowanie pokaźnego budynku zużywa się ogromne ilości betonu to w zamian otrzymuje się trwałą i mocną konstrukcję.

Zalety wykorzystania betonu w branży budowlanej

Zasadniczą zaletą betonu, poza jego trwałością w połączeniu ze stalą jest to, że można z niego formować bardzo różnorodne kształty przy użyciu szalunków. Można go wykorzystać na wykonanie i stropów i ścian. Beton jest niedrogim budulcem, łatwo dostępnym. Problemu nie stanowi jego transport. Po związaniu beton jest trwały i może wytrzymać nawet setki lat. Niezależnie od tych wszystkich zalet, już po związaniu, gdy konstrukcja jest gotowa, niemalże w każdym budynku czy innej konstrukcji niezbędne są dodatkowe prace w betonie, aby wzniesiona budowla była w pełni funkcjonalna.

Obróbka betony niezbędna w każdym miejscu budowy

Prace polegające na obróbce betonu wykonuje się najczęściej w nowo wznoszonych konstrukcjach, ale w remontowanych również zdarza się, że są potrzebne. Wykonuje się wówczas między innymi takie prace jak: cięcie betonu, wiercenie otworów w betonie czy jego szlifowanie. Docinanie betonu stosuje się, aby nadać mu pożądany kształt, jeśli nie da się go uzyskać poprzez odpowiedni szalunek. Z kolei otwory w betonie wierci się najczęściej po to, aby przeprowadzić przez nie inne elementy, zazwyczaj rozmaite instalacje, jak teleinformatyczne, gazowe, hydrauliczne czy energetyczne. Stosuje się ponadto inne rozmaite prace w betonie, jak na przykład szlifowanie i polerowanie, gdy beton nie jest pokrywany tynkiem ani farbą.

Prace w betonie warto zlecić profesjonalistom

Nie zawsze generalny wykonawca danej budowy dysponuje odpowiednimi narzędziami do tego, aby wykonać profesjonalną obróbkę betonu. Zdarza się tak zwłaszcza wtedy, gdy prac jest dużo, a zadania skomplikowane. Wówczas warto zlecieć prace firmie, dla której cięcie betonu, jego obróbka czy wiercenie otworów w nim to jej specjalność. Takich firm na polskim rynku działa całkiem sporo. Firmy te dysponują odpowiednim know-how i sprzętem, dzięki czemu obróbka betony zostanie wykonana sprawnie i szybko. Firmy takie dostosowują odpowiednie metody do konkretnych wymagań. Mogą wykonać prace na sucho, zminimalizować hałas, gdy prace wykonywane są na już używanym obiekcie. Zaletą jest nie tylko szybkość, ale też niższy koszt niż podejmowanie pracy we własnym zakresie przez generalnego wykonawcę, który musiałby zakupić odpowiedni sprzęt.

Przygotowane we współpracy z http://wierceniebetonu.com/