Instalacja grzewcza w każdym budynku jest jednym z podstawowych urządzeń umożliwiających jego normalne użytkowanie. Zapewnia bowiem to co najważniejsze – odpowiednią temperaturę w chłodniejszych okresach roku oraz ciepłą wodę przez cały rok. Choć zazwyczaj pracuje bezproblemowe to czasem zdarzają się awarię wymagające np wymiany jednego lub kilku grzejników. Wbrew pozorom nie jest to taki błahy do naprawy element, jak mogłoby się wydawać.
Wymiana niosąca poważne konsekwencje
Demontaż starego grzejnika i zamontowanie w jego miejsce nowego samo w sobie nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy do tego celu w zasadzie odpowiedni klucz, za pomocą którego odłączyć można grzejnik od zaworu zasilającego i zaworu odcinającego, a także wiertarka i wkrętarka, aby móc zamontować zaczepy do nowego grzejnika, jeśli należy do innego typu niż grzejnik stary.
W przypadku wymiany polegającej na montażu nowego egzemplarza grzejnika tego samego typu narzędzia służące do montażu zaczepów nie będą potrzebne, a cała czynność przebiegnie jeszcze szybciej. Na pozór, bowiem demontaż grzejnika zazwyczaj oznacza konieczność spuszczenia wody z całej instalacji, lub co najmniej z pionu, w którym znajduje się wymieniany grzejnik. Chyba, że całość realizowanych prac to wymiana grzejników i zamrażanie rur.
Zamrażanie, które pomaga
Zazwyczaj zamarznięcie wody w układzie centralnego ogrzewania nie oznacza nic dobrego, bowiem zamarzająca woda zwiększając swoją objętość może rozsadzić elementy instalacji. W przypadku kontrolowanego zamrażania takie ryzyko natomiast nie istnieje, bowiem zakres zamarzania i jego stopień jest dobrany w sposób, który eliminuje takie ryzyko.
Wymiana grzejników i zamrażanie rur są więc czynnościami towarzyszącymi sobie, ale w pozytywny, kontrolowany sposób. Zamrażanie pozwala bowiem na zablokowanie obiegu wody w danym odcinku instalacji, dzięki czemu możliwy jest demontaż pożądanego elementu bez ryzyka wycieku wody kotłowej w danym miejscu.
Urządzenie, które warto mieć
Wymiana grzejników i zamrażanie rur są możliwe dzięki skorzystaniu ze specjalnego urządzenia służącego do tego celi. Zasilane prądem elektrycznym zakłada się na rurze, w której woda ma być zamrożona. Po dokonaniu odpowiednich ustawień w ciągu kilku-kilkunastu minut doprowadzi ono do zamrożenia wody i zatrzymania jej obiegu w miejscu, w którym zostało użyte.
Takie rozwiązanie jest niezwykle pomocne tak w czasie planowych prac, jak i w przypadku zaistnienia awarii. Wymienianie grzejników dzięki zamrażaniu rur nigdy nie było więc takie proste.