Kupowanie odzieży używanej staje się powoli coraz popularniejszym trendem. Nie jest już obecnie tak, że wyposażają się w nich jedynie osoby, które mają mniej środków niż inne. Jest wręcz przeciwnie. Kupowanie w sklepach, do których importer odzieży używanej dostarcza ubrania świadczy o świadomości, znajomości trendów, a także rozsądku.
Oszczędności na zakupach
Pierwotnie jedynym czynnikiem sprawiającym, że ludzie pokochali second handy była niska cena zakupów. Niestety wiązała się ona również z niewysoką jakością towaru. Niekiedy importerzy odzieży używanej dostarczali ubrania porwane, poplamione i niemodne. Dziś za grosze można kupić tam odzież naprawdę doskonałej jakości, nawet znanych firm i projektantów.
Wciąż jednak robienie zakupów w second handzie jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż kupowanie ubrań nowych. Teraz jednak można liczyć na towar naprawdę bez zarzutu. Bardzo trudno jest rozpoznać, czy dana rzecz pochodzi z second handu czy ze zwykłego sklepu, szczególnie kiedy jest wystylizowane i połączona z innym.
Zero waste
Czy jest zero waste i w jaki sposób wiąże się z second handami. Otóż coraz więcej osób jest przytłoczonych konsumpcjonizmem a także tym, ile rzeczy jest stale wytwarzanych, tymczasem te „stare” doskonale nadają się jeszcze do użytku. Zero waste dotyczy między innymi ubrań i jest filozofią mówiącą o tym, by niczego nie marnować. Wyznawcom z pomocą przychodzą importerzy odzieży używanej, którzy dowożą do sklepów ubrania, mogące służyć jeszcze kilku osobom z rzędu.
Po co produkować nowe rzeczy, skoro tak wiele używanych jest jeszcze w dobrym stanie? Trend niemarnowania ma podłoże ekonomiczne, psychologiczne, ale także ekologiczne. Dlaczego można tak powiedzieć?
Używane ubrania a ekologia
Co roku setki ton nowych niesprzedanych ubrań poddawanych jest utylizacji, co bardzo negatywnie wpływa na naszą planetę. Ubrania znajdują się też na wysypiskach śmieci, czasem niekiedy tylko raz założone, zalegają na ziemi. Tymczasem ponowne wykorzystanie ubrań, tak jak robi to importer odzieży używanej, a potem klient, pomaga chronić nasze środowisko.
Chodzi o to, że dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na ubrania nowe, także ich produkcja się zmniejsza, a do tego chcemy dążyć, by choć trochę ulżyć naszej planecie.