Skip to content Skip to footer

Wyświetlacze LCD czy LED – jaką technologię wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wyświetlaczy, które różnią się od siebie parametrami i zastosowanymi technologiami. Prym wiodą wyświetlacze LCD i LED. Każde z tych rozwiązań ma wiele zalet, ale o wadach także należy pamiętać. Dopiero dokładna znajomość plusów i minusów pozwala na dokonanie optymalnego wyboru.

Jakie zalety ma wyświetlacz LCD?

Wyświetlacz LCD znany jest już użytkownikom od wielu lat. Obecnie utrzymuje się tendencja do wybierania monitorów LED, ale nadal nie brakuje zwolenników tych pierwszych. Największą zaletą jest dla większości osób przystępna cena wyświetlaczy LCD. Kolejnym plusem jest bardzo dobry kąt widzenia ze względu na to, że matryca podświetlana jest od środka.

Jeśli chodzi o wady wyświetlaczy LCD, to z pewnością należy wymienić problemy z pełnym oddawaniem czerni. Bardzo często jest tak, że jest ona w pewnym stopniu wyblakła, można wręcz potwierdzić, że mglista. Na ich niekorzyść działa też relatywnie duża waga i ciężar. Dla wielu osób decydującym powodem, dla którego rezygnują z zakupu wyświetlaczy LCD jest to, że zużywają one dużo więcej energii elektrycznej niż monitory LED, szczególnie te najtańsze modele.

A może jednak wyświetlacz LED?

Obecnie dużo większą popularnością cieszą się wyświetlacze LED, które uznawane są za najbardziej energooszczędne rozwiązanie. Bez wątpienia mają one wiele zalet, ale nie są wolne od wad. Trzeba mieć to wobec tego na uwadze. Oprócz tego, że diody LED są energooszczędne, są też niezwykle trwałe.

Zaletą tego typu urządzeń jest relatywnie lekka konstrukcja. Na jego korzyść przemawia również bardzo dobra współpraca z czernią i kontrastem. Wadą wyświetlaczy LED jest to, że są niestety stosunkowo drogie, a na cenę największy wpływ mają parametry urządzenia i marka.

Dlaczego sięga się po wyświetlacze LCD w przemyśle?

Wyświetlacze LCD można bardzo często spotkać w gospodarstwach domowych, ale sięga się po nie bardzo często w przemyśle. Są to urządzenia cechujące się długoterminowa niezawodnością. Zaprojektowane są w taki sposób, aby były w stanie pracować bez przerwy przez 24h na dobę.

Monitory LCD dostępne są w wielu konfiguracjach, dzięki czemu można dostosować je do specyfiki branży. Mogą być w wersji standardowej lub bardziej rozbudowanej. Niektóre modele mogą mieć też ekran dotykowy. Wyświetlacze TFT znalazły szerokie zastosowanie w przeróżnych aplikacjach. Mogą mieć różne parametry techniczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.