Skip to content Skip to footer

Angio tk tętnic wieńcowych, czyli co?

Coraz więcej osób zmaga się z rozmaitymi problemami ze strony układu krążenia, można nawet powiedzieć, że stało się to plagą dzisiejszych czasów. Kluczowe staje się oczywiście postawienie odpowiedniej diagnozy, bez której trudno o wdrożenie właściwej metody leczenia. Obecnie można liczyć na duży postęp technologii, są rozmaite urządzenia diagnostyczne, przykładowo do obrazowania naczyń krwionośnych używa się angiografii.

Czym jest angiografia? Co należy o niej wiedzieć?

Angiografia jest tomografią komputerową naczyń krwionośnych, czyli badaniem stosowanym we współczesnej diagnostyce. Najpierw odkaża się miejsce przeznaczone do zbadania, następnie się je znieczula, czasem trzeba także wygolić. Wykonuje się małe nacięcie, aby móc wprowadzić cewnik do naczyń krwionośnych. Kolejnym krokiem staje się podanie kontrastu, czyli specjalnej substancji, która uzewnętrznia drożność naczyń, bo miesza się ona z krwią.

Na koniec usuwa się cewnik i zakłada opatrunek uciskowy, a po dobie lub nieco dłużej pacjent może udać się do domu Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą wystąpić pewne powikłania pozabiegowe, szczególnie jeśli ktoś nie będzie stosować się do zalecenia lekarza, aby powstrzymywać od aktywności fizycznej. Do skutków ubocznych zalicza się niedokrwienie kończyny, zaburzenia czucia, arytmię serca, zawał mięśnia sercowego, powstanie tętniaka, udar mózgu, zakażenie bakteryjne. Obecnie angiografia nie jest popularna, bo wykorzystuje się wiele alternatywnych narzędzi diagnostycznych.

Czy Angio tk tętnic wieńcowych jest bezpiecznym badaniem?

Angiografia TK jest badaniem bezpiecznym, co wynika przykładowo z tego, że nie stosuje się żadnych jonowych środków kontrastowych, przekłada się na lepszą tolerancję przez organizm. Można liczyć na to, że środek w znacznie mniejszym stopniu obciąża nerki, zdecydowanie rzadziej występuje również alergia. Oczywiście kobiety ciężarne nie mogą poddawać się tomografii komputerowej naczyń krwionośnych ze względów bezpieczeństwa, lepiej poczekać do rozwiązania, a najlepiej wstrzymać się jeszcze przez okres laktacji.

Do badania trzeba się odpowiednio przygotować, czyli między innymi przestać spożywać pokarm na co najmniej kilka godzin. Istotne będzie także ściągnięcie biżuterii, nie może być żadnych metalowych elementów na ciele. Znaczenie ma również nawodnienie organizmu, powinno się wypijać minimum pół litra czystej wody na parę godzin przed przeprowadzeniem angio TK tętnic wieńcowych. Ceny badania są bardzo zróżnicowane, uzależnione od wielu czynników. Trzeba liczyć się ze średnim wydatkiem rzędu 600 zł.